کارخانه مهرادان 4 مقالات 4 اهمیت تغذیه مناسب گاوها برای داشتن گوساله ای سالم تر
مدت زمان مطالعه 4 دقیقه

اهمیت تغذیه مناسب گاوها برای داشتن گوساله ای سالم تر

برای امتیازدهی کلیک کنید!
[کل: %امتیاز کل% میانگین: ]

خوراکی هایی که یک گاو در زمستان سال جاری و بهار سال آینده می خورد، تاثیر بسزایی در گوساله های او، به خصوص در زمان از شیر گرفتن دارد. هنوز از نظر علمی به طور کامل کشف نشده است که چگونه تغذیه گاو مادّه در دوران بارداری بر سلامت گوساله او تاثیر می گذارد؛ اما تحقیقات ثابت کرده اند که تغذیه گاوها در طول بارداری در سلامت گوساله در کل زندگی او (حتی بعد از گرفتن از شیر) موثر است. در این مطلب سعی داریم تا به بررسی علمی تغذیه گاوها و تاثیر آن بر گوساله بپردازیم.

تغذیه گاو و تاصیر بر گوساله

تحقیقات در مورد تغذیه گاو و تاثیرپذیری گوساله

دیوید بونرت (David Bohnert) یکی از محققان در حوزه تغذیه دام ها می گوید که تحقیقات نشان می دهد مکمل دادن به گاوها در اواخر بارداری تاثیر بسیار مثبتی بر سلامت گوساله می گذارد. وی می گوید طبق تحقیقات انجام شده، محققان معتقدند که تنها به کمک تغذیه گاوهای مادّه می توان هم وزن گوساله آن ها را در زمان از شیر گرفتن هم بالا برد و هم میزان سلامت آن ها را افزایش داد. بر حسب این تحقیقات، متخصصان تغذیه دام با مدیریت تغذیه گاو در زمان بارداری، گوساله هایی با وزن بیشتر و سلامت بالاتر به دنیا می آورند.

بونرت در ادامه صحبت های خود گفت: «تحقیقاتی را در مورد این موضوع انجام داده ایم که در چه مرحله ای از بارداری گاو، وضعیت بدنی او بهبود می یابد. به این منظور، گاوهای گله یمان را کمی بعد از باردار شدنشان به چند گروه تقسیم کردیم. گروه اول گاوهایی بودند که نمره وضعیت بدنی آن ها را در تمام طول بارداری تا زمان زایمان در عدد 4.5 نگه داشته شد (اکثر گاوهای گله در زمان بعد از زایمان نمره وضعیت بدنی 4.5 داشتند).» در واقع، گروه بندی گاوها بر حسب این تحقیقات به صورت زیر بوده است:

  1. گروه اول از زمان بارداری تا زایمان نمره وضعیت بدنی 4.5 داشته اند؛
  2. گروه دوم از گاوها نمره وضعیت بدنی 4.5 داشتند و تلاش شد تا در سه ماهه اول بارداری نمره وضعیت بدنی آن ها به 6 برسد.
  3. گروه سوم نمره وضعیت بدنی 4.5 داشتند و محققان این عدد را تا سه ماهه دوم بارداری حفظ کردند و از سه ماهه دوم بارداری به بعد این عدد را به 6 رساندند.
  4. گروه چهارم از گاوها تا سه ماهه سوم بارداری نمره وضعیت بدنی 4.5 داشتند و در سه ماهه آخر نمره وضعیت بدنی آن ها به 6 رسانده شد.

تاثیر تغذیه گاو بر گوساله

تغذیه این گروه ها در مراحل مختلف بارداری متفاوت بود. نتایج این تحقیقات نشان داد که در مقایسه با گروه هایی از گاوها که در تمامی مراحل بارداری نمره 4.5 و 6 داشتند، آن دسته از گاوهایی که در طول سه ماهه دوم یا سوم به نمره 6 رسیدند ، گوساله های سنگین تری در زمان از شیر گرفتنشان به دنیا آوردند. این نتایج نشان می دهد که افزایش مواد مغذیه و مدیریت تغذیه گاوها در سه ماهه دوم یا سه ماهه سوم بارداری گاو، تاثیر بسیار مثبتی در افزایش وزن گوساله ها حتی در زمان از شیر گرفتن دارد.

بیشتر بخوانید
تاثیر هورمون رشد بر افزایش تولید شیر گاوها

اهمیت مواد معدنی در تغذیه گاو

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مکمل های معدنی نقش بسیار مهمی در سلامت و وزن گیری گوساله دارند. اگر در طول بارداری یک گاو، بیش از حداقل میزان تعیین شده به مواد معدنی به آن خورانده شود، گوساله او عملکرد بسیار بهتری در زمان از شیر گرفته شدن خواهد داشت. این تحقیقات ثابت کرده اند که مدیریت تغذیه گاو با مواد معدنی ارگانیک باعث افزایش وزن بیشتر گوساله ها می شود.

مواد معدنی ارگانیک به دلیل جذب سریعتر و آسان تر بیش از مواد معدنی غیر ارگانیک در افزایش وزن گوساله های یک گاو نقش دارد. به گفته دیوید بونرت، در گذشته متخصصان تغذیه فقط به این توجه می کردند که آیا گاو نیاز به مواد معدنی دارد یا خیر، اما امروزه تحقیقات در حال اثبات این موضوع هستند که نیاز گاو در اواخر دوران بارداری به مواد معدنی بیشتر خواهد بود و این امر بر عملکرد گوساله تاثیر می گذارد.

بونرت می گوید: «طبق تحقیقات، گاوهایی که مکمل های معدنی در اواخر بارداری دریافت کرده اند، نه تنها گوساله هایی با وزن بیشتر به دنیا آورده اند بلکه بیماری تنفسی گاوها نیز در آن ها کمتر بوده است. بهبود عملکرد گوساله ها و کاهش بیماری تنفسی گاوها در آن دسته از گاوها که مکمل معدنی ارگانیک دریافت کرده اند بهتر از دسته ای بوده است که مواد معدنی غیرارگانیک دریافت کرده اند.

اهمیت مکمل های چربی در تغذیه گاو

بونرت در ادامه توضیحات خود در مورد تحقیقات انجام شده در مورد اهمیت تغذیه گاوها در سلامت گوساله گفت: «اسیدهای چرب اشباع نشده در طول بارداری نیز مکمل های بسیار خوبی برای تغذیه گاوها هستند. این نوع مکمل ها نیز عملکردی مانند مواد معدنی داشته اند. با مصرف مکمل های چربی اشباع نشده، وضعیت لاشه بهبود می یابد و وزن گیری نیز کمی بیشتر خواهد شد. ضمن این که این مکمل ها بر سلامت گوساله ها نیز تاثیر بسزایی دارند.

نتیجه گیری

مطالعات در خصوص تغذیه گاو و تاثیر آن بر سلامت گوساله ادامه دارد اما تا به امروز این تحقیقات ثابت کرده اند که تغذیه گاو مادّه و استفاده از مکمل های دامی در وزن گیری گوساله و عملکرد بهتر آن تاثیر زیادی دارد.

کارخانه خوراک دام و طیور مهرادان لوگو

شرکت خوراک دام و طیور مهرادان از سال 1390 توسط گروهی از کارشناسان و متخصصان تغذیه دام و طیور با هدف رشد و توسعه کیفی صنعت دامپروری و نزدیک شدن به استانداردهای بین المللی، آغاز به فعالیت نموده است. این شرکت رسالت خود را بر خدمت صادقانه، ارائه محصول با کیفیت و مقرون به صرفه، عملگرایی و نوآوری بنا نهاده است. تیم اجرایی، فنی و علمی این شرکت از فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تغذیه دام و طیور تشکیل شده است. شرکت خوراک دام و طیور مهرادان در نظر دارد با تلاش مداوم و با بهره گیری از آخرین دستاوردهای علمی تحقیقاتی در جهت تولید محصولات استاندارد، سهم مهمی در اعتلای صنعت دام و طیور کشور داشته باشد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment
Call Now Buttonتماس با مهرادان