مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

اهمیت تغذیه گوساله

گوساله ای که تازه متولد می شود، از حمایت و مراقبت های کامل مادر برخوردار نیست و خیلی زود با مشکلات محیطی و چالش های خوراک مواجه می شود که اگر مدیریت صحیح دامدار نباشد، مشکلات متعددی برای او به وجود خواهد آمد. مدیریت تغذیه گوساله و زمان آغاز آن یکی از مهم ترین موارد مورد تحقیق در علم دامپروری و دامپزشکی است. تغذیه گوساله نه تنها یکی از فاکتورهای رشد و به استاندارد رسیدن وزن گوساله است، بلکه بر باروری و تولید مثل گوساله در آینده و طول عمر آن تاثیرگذار است. در این مطلب سعی داریم تا به اهمیت تغذیه گوساله، تاثیر بهترین استارتر بر سلامت گوساله و نقش آغوز در تغذیه گوساله بپردازیم. با ما همراه باشید.

اهمیت کلستروم در تغذیه گوساله تازه متولد شده

زندگی گوساله شیری به شدت به میزان کلسترومی (آغوز) بستگی دارد که در 3 روز اول زندگی دریافت می کند. کلستروم تمامی مواد مغذی لازم، ایمونوگلوبین ها و فاکتورهای اصلی رشد را دارا است؛ مواد مغذی ای که گوساله تازه متولد شده را از چالش های محیطی در امان نگه می دارد. کلستروم همه حاوی مواد مغذی (یعنی پروتئین، چربی ها، لاکتوز، اسیدهای چرب ضروری و آمینواسیدها) و هم مواد غیرمغذی (موادی فعال بیولوژیک) است.

تحقیقات اخیر نشان می دهد کلستروم تاثیر بسزایی بر رشد دستگاه گوارش در طولانی مدت دارد؛ البته مکانیسم و چگونگی عملکرد آن هنوز مشخص نیست. بعضی مطالعات نشان داده اند که میان دام هایی که با کلستروم (سرشار از فاکتورهای رشد) تغذیه کرده اند و دام هایی که با شیر (سرشار از انرژی) تغذیه کرده اند تفاوت هایی وجود دارد؛ البته بعضی از مطالعات با این یافته ها موافق نیستند.

کلستروم به عنوان ایمنی ساز منفعل برای گوساله در نظر گرفته می شود و تمامی فاکتورهای آنتی بیوتیکی را در خود داراست و به همین دلیل در روزهای اول تولد گوساله از او در برابر عفونت ها محافظت می کند. تحقیقات همچنین نشان داده است که میزان کلستروم مورد استفاده گوساله در روزهای اول تولد میزان رشد قبل از بلوغ را افزایش می دهد و تاثیر بسزایی بر میزان اولین و دومین شیر گاو دارد.

تغذیه گوساله بعد از آغوزدهی

بعد از آن که گاو 4 روزگی خود را گذراند، می توان تغذیه آن را از کلستروم به شیر یا جایگزین های شیر تغییر داد. شیر کامل در تغذیه گوساله نسبت به جایگزین های پر چرب شیر اولویت دارد زیرا شیر حاوی مقدار مناسبی چربی است که به رشد و سلامت گوساله کمک می کند. در واقع، مقدار زیاد و بیش از حد چربی نمی تواند بافت های ضعیف را بهبود ببخشد بلکه میزان مناسب چربی است که به رشد بهتر گوساله و تقویت بافت های ضعیف کمک می کند.

به همین دلیل، تغذیه گوساله با شیر کامل بر تولید شیر او در آینده و در طولانی مدت تاثیرگذار است. البته بعضی مطالعات نشان می دهند که تاثیر طولانی مدت خوراک بر تولید شیر بیشتر به تغذیه مصرفی و میزان رشد قبلِ از شیر گرفتن بستگی دارد.

تغذیه گوساله با جایگزین های شیر حاوی مقدار متویط چربی نیز فواید خود را دارد، از جمله:

 1. حفظ همیشگی کیفیت بالای شیر گوساله؛
 2. به حداقل رسیدن خطر انتقال بیماری و مواد آنتی بیوتیک از مادر بعد از تولد؛
 3. مقدار بالای ویتامین ها در جایگزین های شیر؛
 4. مواد معدنی مناسب با رشد گوساله در جایگزین های شیر.
گوساله و مادر

برخی مطالعات نشان می دهند که تاثیر تغذیه با شیر مادر، خوراک دهی کنترل شده، خوراک دام باکیفیت و غذای همیشه در دسترس از زمان تولد تا 56 روزگی گوساله تاثیر بسزایی بر افزایش میزان شیر تولید گوساله در اولین شیردهی او دارد. طبق این مطالعات، شروع هر چه زودتر تغذیه باکیفیت برای گاو و تهیه بهترین استارتر گوساله یکی از مهم ترین فاکتورهای وزن گیری مناسب گوساله به حساب می آید. داشتن برنامه ای منظم و جیره غذایی مناسب گوساله و تهیه استارتر خوب گوساله که حاوی مقدار مناسبی چربی و پروتئین باشد، در تغذیه گوساله حائز اهمیت است. آب نیز یکی از عناصر مهم و ضروری در وزن گیری و سلامت است که باید همیشه در دسترس گوساله باشد.

در مطالعاتی که اخیراً انجام شده است، متخصصان تغذیه دام برای بهبود عملکرد گاوهای شیری به نتایج زیر دست یافته اند:

 1. دوران قبلِ از شیر گرفتن گوساله دورانی از زندگی است که گوساله تغییرات زیادی را از نظر رشد تجربه می کند و این رشد مستقیماً بر محصولاتی که در آینده ارائه می دهد و همچنین بر کیفیت شیر او تاثیر دارد.
 2. پروتئین موجود در تغذیه گوساله قبل از شیر گرفتن فاکتوری مهم و کلیدی در تقویت بافت بدن آن و تولید شیر در طول زندگی است.
 3. هر آن چه که میزان خوراک مصرفی گوساله و میزان رشد گوساله قبل از شیر گرفتن را کاهش دهد، شانس شیردهی او در بزرگسالی را کاهش خواهد داد.
 4. مکمل های غذایی (هم مکمل های انرژی و هم پروتئینی) در تغذیه گوساله اهمیت بسیاری دارند. کیفیت پروتئین مصرفی گوساله و قابلیت هضم آن نیز بسیار مهم و ضروری است.
 5. قبل از شیر گرفتن، هیچ خوراک مایع جایگزینی وجود ندارد که بتواند بر محصولات دام در طولانی مدت تاثیر بگذارد.
 6. فاکتورهای دیگری غیر ایمونوگلوبین ها در کلستروم وجود دارند که کیفیت و موثر بودن خوراک را تغییر می دهند و می توانند بر سلامت گوساله در سال های اول زندگی او تاثیرگذار باشد.
بیشتر بخوانید
راه درمان بیماری تیلریوز یا زردی گاو

نقش خوراک گاو مادر در سلامت گوساله

تغذیه اولیه موثر گوساله و برنامه پرورش صحیح با تولد گوساله آغاز نمی شود بلکه از زمانی باید آغاز شود که در رحم گاو مادر است. برخی از عوامل باید در برنامه تغذیه گاو آبستن قرار داده شوند تا گوساله ای که متولد می شود زمینه سلامت و رشد را داشته باشد. این برنامه های مهم و ضروری برای گاو آبستن عبارتند از:

 1. 2 ماه پیش از به دنیا آمدن گوساله، یعنی زمانی که گاو شیردوشی نمی شود، غذاهای مقوی و بهترین خوراک های دام را به گاو آبستن بدهید و تغذیه آن را مدیریت کنید.
 2. تمامی برنامه های واکسیناسیون گاو را به دقت دنبال کنید تا کیفیت آغوز در زمان تولد افزایش یابد و آنتی بادی های مورد نیاز گوساله در آن وجود داشته باشد. به این ترتیب ایمنی گوساله نیز حفظ می شود.
 1. تغذیه گاو در 2 ماه پایانی آبستنی باید متعادل باشد زیرا تمامی مواد مغذی مورد نیاز او هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت اهمیت دارد. تغذیه نه تنها وضعیت جسمی گاو آبستن را در بهترین حالت نگه می دارد بلکه بر رشد جنین نیز تاثیرگذار است. جیره غذایی متعادل همچنین از گاو آبستن در برابر اختلالات متابولیک بعد از زایمان تاثیرگذار است؛ اختلالاتی مانند تب شیر، کتوزیس و کزاز ﻫﯿﭙﻮﻣﻨﯿﺰﯾﻤﯽ. این اختلالات متابولیک در جنوب آسیا رایج تر است زیرا دامداران هنوز به میزان اهمیت تغذیه صحیح گاو باردار و تاثیر آن بر گوساله پی نبرده اند.
 2. مواد معدنی و ویتامین های موجود در خوراک دام بر گاو آبستن و گوساله داخل شکم او تاثیرگذار است. مواد معدنی و ویتامین ها بروز مشکلاتی مانند جفت محصور شده در دوران نزدیک به زایمان را به حداقل می رسانند و باعث بهبود سیستم ایمنی گاو می شود. به این ترتیب گاو می تواند با چالش ها و بیماری ها آسان تر مبارزه کند و در برابر آن ها مقاوم می شود.
 3. بعد از زایمان نیازهای تغذیه ای گاو افزایش می یابد تا بتواند شیر بیشتری تولید کند. اگر مواد مغذی در این دوران به اندازه کافی به گوساله نرسد، بدن گاو با کمبود مواد مغذی رو به رو خواهد شد و این امر بر سنتز و ترشح هورمون ها تاثیرگذار است. به این ترتیب کیفیت شیر گاو مادر و میزان تولید شیر کاهش شدیدی پیدا می کند و رشد گوساله با مشکل مواجه خواهد شد.

همان طور که مراقبت از گاو آبستن در دو ماه اول بارداری اهمیت دارد، بعد از زایمان نیز باید جیره غذایی او مدیریت شود و بهترین خوراک دام در دسترس او قرار بگیرد. مدیریت تغذیه و مراقبت از سلامت مهم ترین نکته در پرورش گوساله ای سالم و سلامت است. گوساله باید در یک ساعت اولی که متولد شده است حتماً کلستروم (آغوز) مصرف کند. تغذیه گوساله با آغوز 3 ساعت بعد از تولد بی فایده است و حتماً باید در ساعت های ابتدایی به او کلستروم بدهید؛ گوساله بدون هیچ گونه ایمنی متولد می شود. کلستروم منبع ایمنی منفعل است و باعث ایمنی رسانی و انتقال آنتی بادی از بدن گاو مادر به بدن گوساله می شود.

تغذیه هر چه زودتر گوساله با کلستروم بسیار حائز اهمیت است زیرا روده ها در ابتدای تولد بیشترین میزان ایمونوگلوبین و فاکتورهای رشد را جذب می کنند.

نتیجه گیری
در این مطلب به طور کامل به تغذیه گوساله و اهمیت خوراک در تغذیه گاو آبستن پرداختیم و متوجه شدیم که تغذیه گاو در دوران بارداری و پس از آن بر میزان رشد گوساله و سلامت آن تاثیر بسزایی دارد. تهیه خوراک دام باکیفیت برای گاو آبستن بر کیفیت آغوز موثر است. همچنین خرید بهترین استارتر بعد از آغوزدهی بر وزن گیری گوساله و کیفیت محصولات آن در بزرگسالی تاثیر زیادی دارد.

برای امتیازدهی کلیک کنید!
[امتیاز کل: ]
کارخانه خوراک دام و طیور مهرادان لوگو

شرکت خوراک دام و طیور مهرادان از سال 1390 توسط گروهی از کارشناسان و متخصصان تغذیه دام و طیور با هدف رشد و توسعه کیفی صنعت دامپروری و نزدیک شدن به استانداردهای بین المللی، آغاز به فعالیت نموده است. این شرکت رسالت خود را بر خدمت صادقانه، ارائه محصول با کیفیت و مقرون به صرفه، عملگرایی و نوآوری بنا نهاده است. تیم اجرایی، فنی و علمی این شرکت از فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تغذیه دام و طیور تشکیل شده است. شرکت خوراک دام و طیور مهرادان  در نظر دارد با تلاش مداوم و با بهره گیری از آخرین دستاوردهای علمی تحقیقاتی در جهت تولید محصولات استاندارد، سهم مهمی در اعتلای صنعت دام و طیور کشور داشته باشد.

بیشتر بخوانید
بهترین مکمل دام و طیور
برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

لوگو مهرادان
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 17 =

Call Now Buttonتماس با مهرادان