کارخانه خوراک دام و طیور مهرادان / مقالات دام / انتخاب بهترین جیره برای گوسفند پرواری و تهیه جیره مناسب
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

انتخاب بهترین جیره برای گوسفند پرواری و تهیه جیره مناسب

مهمترین مبحث برای افزایش وزن گوسفندان و سایر دام ها در مدت زمان کوتاه و با صرفه اقتصادی، انتخاب بهترین جیره غذایی دام است. دامپروری یکی از مشاغلی است که از گذشته در کشور ما و در سایر نقاط جهان وجود داشته است. از این رو دستورالعمل های مختلفی برای انتخاب جیره وجود دارد. برخی از این دستورالعمل ها بسیار مناسب هستند و به وزن گیری بهتر دام کمک می کنند. اگر بخواهیم در مورد اهمیت انتخاب بهترین جیره برای گوسفند پرواری صحبت کنیم، سوددهی اولین گزینه خواهد بود. همین امر سبب ایجاد انگیزه برای بررسی انتخاب بهترین جیره برای گوسفند پرواری و تهیه جیره مناسب شد. در این مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی بیشتر جیره غذایی گوسفندهای پرواری بپردازیم و با ویژگی های این جیره آشنا شویم.

جیره سنتی یا علمی؟

دام ها نیز مانند انسان به منظور افزایش وزن و تامین سلامت، نیازمند دریافت انواع ویتامین ها، پروتئین ها، مواد معدنی، انرژی و غیره هستند. در صورت انتخاب یک جیره مناسب می توان اطمینان حاصل کرد که بدن دام با مشکلی از نظر انرژی و ویتامین مواجه نخواهد شد. در اغلب موارد، ناظران و کارشناسان بخش دام و طیور پس از مراجعه به دامداری های یک جیره مناسب پیشنهاد می دهند و بهترین کنسانتره را توصیه می کنند. در برخی موارد، دامداران به اشتباه تصور می کنند این امر پیامدهای مالی برایشان به دنبال دارد. در نتیجه، عمدتا از مصرف این کنسانتره ها امتناع می کنند.

بهترین جیره گوسفند

استفاده از جیره علمی برای تغذیه گوسفندان، انتخابی هوشمندانه است.

 

اما حقیقت ماجرا، چیز دیگری است. استفاده از جیره علمی سبب کاهش عمده هزینه تهیه خوراک دام می شود. با استفاده از آن می توان تلفات و مرگ و میر دام ها را تاح قابل ملاحظه ای کاهش داد. و مهمتر از همه، این جیره در افزایش وزن دام ها نقش بسزایی دارد. باید به این مورد اشاره کنیم، تامین تمام نیازهای تغذیه ای دام ها می تواند مانع از بروز مشکلات در پرواربندی شود. ممکن است این سوال به ذهن شما خطور کرده باشد که چگونه با استفاده از جیره می توان در تهیه مواد غذایی صرفه جویی کرد؟

در پاسخ به سوال فوق باید به این مورد اشاره کنیم که اگر بخواهید برای یک دام حدوداً 30 کیلویی، یک جیره مناسب تهیه کنید، به 1300 گرم (یک کیلو و سیصد گرم) خوراک دام نیاز دارید. این در حالی است که جیره سنتی برای چنین دامی حدود 3 کیلوگرم است. پس ملاحظه می کنید که انتخاب بهترین جیره برای گوسفند پرواری نه تنها افزایش وزن را به خوبی انجام می دهد، بلکه هزینه ها و مواد اولیه را نیز کاهش خواهد داد.

ویژگی بهترین جیره برای گوسفند پرواری

دقت داشته باشید هر نوع جیره صرفاً به دلیل عملکرد موفق در افزایش وزن، نمی تواند بهترین جیره غذایی باشد. ما در انتخاب یک جیره غذایی خوب برای گوسفند همزمان به دو عامل وزن گیری و صرفه اقتصادی توجه می کنیم. مهمترین ویژگی های جیره عبارتند از:

  • برای دام خوش خوراک باشد
  • بازدهی مناسبی داشته باشد یعنی مصرف آن به وزن گیری دام منجر شود
  • مقرون به صرفه باشد
  • قادر به تامین تمام نیازهای غذایی دام باشد
  • با محیط سازگار باشد، به این معنی که اگر قسمتی از این جیره در محیط باقی ماند و مصرف نشد هیچ آسیبی به اکوسیستم طبیعی وارد نکند.

بهترین جیره برای گوسفند پرواری

همواره در انتخاب بهترین جیره، بین دامدارن و کارشناسان اختلاف نظر وجود دارد. اکثر دامداران برای تهیه جیره معمولا از جو، یونجه و کاه استفاده می کنند. گاهی نیز در وعده های شب به دام ها چغندر می دهند. آنها تصور می کنند که این روش بهترین انتخاب برای تغذیه دام است. علیرغم تصور آنها در اغلب موارد دام وزن نمی گیرد. اما مشکل اصلی کجاست؟

خوراک خوب گوسفند

عمده ترین دلیل این است که به دلیل طیف گسترده نیاز دام، نمی توان تنها با مصرف چند ماده غذایی نیاز غذایی دام را برطرف کرد. همانطور که در بالا اشاره کردیم، در صورتی دام می تواند به وزن ایده آل برسد که بدن آن از نظر داشتن تمام ویتامین ها و مواد مدنی و غیره، غنی باشد. بهترین وزن هنگام فروش گوسفند پرواری 55 کیلو گرم است. با توجه به موارد فوق، توصیه می کنیم که در انتخاب جیره حتما به نظر کارشناسان برتر توجه کنید تا بتوانید هزینه های مصرفی را در هنگام فروش گوسفند بدست بیاورید. در حقیقت استفاده از کنسانتره نه تنها در هنگام مصرف مقرون به صرفه تر خواهد بود، بلکه در هنگام فروش نیز درآمد بیشتری کسب خواهید کرد.

بیشتر بخوانید
انواع بیماری در گوساله ها

خوراک کنسانتره، بهترین جیره برای گوسفند پرواری

از این خوراک می توان در پرواربندی های صنعتی و حرفه ای به آسانی استفاده کرد. از طرف دیگر در دامداری های روستایی که امکان جداسازی بره، میش و گوسفند از یکدیگر وجود ندارد نیز می توان از این خوراک استفاده کرد. البته برای مصرف در دامداری های روستایی باید از خوراک به صورت پلت استفاده نمود. از نظر مواد معدنی، ویتامین ها و … این خوراک بسیار کامل است. مواد تشکیل دهنده این کنسانتره عبارتند از جو، کنجاله آفتابگردان، خرما، تفاله انگور، ویتامین های مجاز، مکمل های معدنی، ذرت، سبوس گندم و ملاس چغندرقند. دامدار می تواند از این خوراک برای دام های بالاتر از سه ماه استفاده کرد. برای هر راس دام و با توجه به سن و وزن می تواند بین 300 تا 800 گرم از این خوراک را در هر وعده استفاده کرد. از نظر ظراهری این خوراک به صورت پلت و دانه ای است. قطر هر یک از دانه های این محصول نیز در حدود 8 میلیمتر است.

کنسانتره گوسفند

اصول تهیه جیره متعادل

مهمترین نکته در تهیه جیره متعادل، آگاهی کافی از میزان نیاز گوسفند به مواد معدنی، ویتامین ها، پروتئین و مواد خشک است. به دلیل اینکه گوسفند جزو حیوانات نشخوار کننده است، پس باید در جیره او حتماً مقداری ماده خشبی گنجانده شود. دقت داشته باشید که میزان مصرف جیره برای هر گوسفند حدود 1300 گرم در طول روز است. که می توان آن را در سه نوبت صبح، ظهر و عصر به دام داد. به یاد داشته باشید در هنگام استفاده از کنسانتره برای پیشگیری از بروز مشکلات گوارشی برای دام ها، باید تغییر جیره به آرامی و در یک دوره زمانی 10 روزه انجام شود. در انتها باید به این نکته اشاره کنیم، دوره پرواربندی 100 روزه خواهد بود. اما هر زمان که شما متوجه شدید دام به اندازه کافی وزن گرفته برای پرهیز از تجمع بیش از حد چربی، باید دوره پرواربندی را خاتمه دهید.

 

برای امتیازدهی کلیک کنید!
[امتیاز کل: ]
کارخانه خوراک دام و طیور مهرادان لوگو

شرکت خوراک دام و طیور مهرادان از سال 1390 توسط گروهی از کارشناسان و متخصصان تغذیه دام و طیور با هدف رشد و توسعه کیفی صنعت دامپروری و نزدیک شدن به استانداردهای بین المللی، آغاز به فعالیت نموده است. این شرکت رسالت خود را بر خدمت صادقانه، ارائه محصول با کیفیت و مقرون به صرفه، عملگرایی و نوآوری بنا نهاده است. تیم اجرایی، فنی و علمی این شرکت از فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تغذیه دام و طیور تشکیل شده است. شرکت خوراک دام و طیور مهرادان  در نظر دارد با تلاش مداوم و با بهره گیری از آخرین دستاوردهای علمی تحقیقاتی در جهت تولید محصولات استاندارد، سهم مهمی در اعتلای صنعت دام و طیور کشور داشته باشد.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

لوگو مهرادان
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

Call Now Buttonتماس با مهرادان