کارخانه خوراک دام و طیور مهرادان / مقالات دام / بهترین خوراک دام و طیور و ویژگی آن
مدت زمان مطالعه ۳۶ دقیقه

بهترین خوراک دام و طیور و ویژگی آن

گاو و گوساله

در کشاورزی و دامپروری نوین، تغذیه حیوانات و جیره بندی برای آن ها به گونه ای برنامه ریزی شده است که بتوان رشد آن ها را سرعت بخشید. از طرفی، به دلیل این که در این صنعت با موجودات زنده مواجه هستیم، حفظ سلامت آن ها از اهمیت بسیاری برخوردار است. خوراک یکی از مهم ترین فاکتورهای سلامتی دام و طیور و افزایش راندمان آن ها است. در نتیجه نمی توان هر نوع خوراکی را در اختیار حیوانات گذاشت. خرید بهترین خوراک دام و طیور به افزایش سلامت و بازدهی گله کمک می کند. اما چطور می توان بهترین خوراک دام و طیور را انتخاب کرد؟ خوراک دام و ماکیان خوب از چه موادی تشکیل شده است؟ انواع خوراک حیوانات گله کدام است؟ این ها سوالاتی است که قطعاً در زمان خرید خوراک برای گله مرغ، گوسفند، گاو، گوساله و… با آن رو به رو می شوید. در این مطلب سعی داریم تا به طور مفصل در مورد این پرسش ها صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

محتوا نشان دادن

آشنایی با اصطلاحات انواع دام و طیور

در ابتدا به سراغ اصطلاحات رایج و همیشگی در دنیای خوراک دام و طیور خواهیم رفت تا خواندن ادامه مطلب برایمان آسان تر باشد.

دام شیری

دام های شیری یا شیرده آن دسته از دام هایی هستند که برای استفاده از شیر آن ها پرورش می یابند. این دام ها به چهار نوع سوپرشیر، پر شیر، متوسط شیر و کم شیر تقسیم می شوند. گاو شیری، بز شیری، شتر شیری و گوسفند شیری از جمله انواع دام های سبک و سنگین شیری هستند.


دام پرواری

دام های سبک و سنگین پرواری یا گوشتی آن دسته از دام هایی هستند که از آن ها برای تامین گوشت استفاده می شود. گاو پرواری، بره پرواری، گوسفند پرواری، بز پرواری و شتر برواری از جمله دام های پرواری هستند.
تغذیه این دام ها برای بهبود کیفیت گوشت آن ها صورت می گیرد.

طیور گوشتی

آن دسته از مرغ هایی هستند که برای تامین گوشت پرورش داده می شوند. مرغ گوشتی، شترمرغ گوشتی و بلدرچین گوشتی از انواع طیور گوشتی محسوب می شوند.
از مهم ‌ترین نژادهای گوشتی می تان به راس، کاب، پلیموث راک، کورنیش و کوشین اشاره کرد.

طیور تخمگذار

این مرغ ها برای تامین تخم مرغ مورد نیاز انسان پرورش داده می شوند. مرغ تخمگذار، شترمرغ تخمگذار و بلدرچین تخمگذار از انواع طیور تخمگذار هستند.
لگهورن، استرالورپ، لوهمن، رد آیلند و پلیموت راک از مهم ترین نژادهای مرغ تخمگذار هستند.

نگاهی اجمالی به خوراک حیوانات

از آن جایی که این روزها دامپروری و کشاورزی صنعتی شده است، چرخه وابستگی مستقیم حیوانات و گیاهان به یکدیگر قطع شده است. این کارخانه های تولید کننده خوراک دام و طیور هستند که به صورت واسطه ای میان حیوانات و گیاهان عمل می کنند. دام و طیور برای گوشت و دیگر محصولاتشان پرورش داده می شوند و به همین دلیل غذایی که برای آن ها فرموله می شود، باید به گونه ای باشد که در کوتاه ترین زمان وزن آن ها را به وزن استاندارد بازار برساند. غذاهای صنعتی فرموله شده بیش از علوفه، حشرات و دیگر غذاهای طبیعی برای آن ها اهمیت دارد.

متخصصان تغذیه دام و طیور امروزه بر این باورند که غذاها باید به گونه ای فرموله شوند که تمامی نیازهای حیوانات به مواد مغذی را تامین کنند. اما بسنده کردن به غذاهای صنعتی نیز می تواند مشکلات هاضمه ای بسیار خطرناکی برای حیوانات به خصوص نشخوارکنندگان (از جمله گاو، بز و گوسفند) به وجود آورد زیرا طبیعت آن ها به گونه ای است که به علوفه عادت دارند نه دان ها. در مورد طیور نیز این موضوع وجود دارد و نمی توان تنها به خوراک دهی با پلت و دانه ها اکتفا کرد. تنوع خوراک و گنجاندن تمامی مواد مغذی لازم یکی از مهم ترین ویژگی های بهترین رژیم غذایی دام و طیور است.

سلامت غذایی و اهمیت آن برای انسان و دام و طیور

خوراک دهی به حیوانات با مواد غذایی که نمی توانند به صورت طبیعی آن ها را هضم کنند هم برای حیوانات و هم برای انسان ها که گوشت و سایر محصولات آن ها را مصرف می کنند مضر است.
گاوها حیوانات نشخوارکننده هستند؛ یعنی می توانند سلولز موجود در علف را در دستگاه گوارش چندقسمتی خود هضم کنند. گاوهای گوشتی در چند هفته اول زندگی خود با علوفه تغذیه می شوند و سپس به آخور انتقال داده می شود و پلت، کنسانتره و کنجاله نیز در جیره غذایی غذایی آن ها قرار می گیرد. تحقیقات نشان می دهد اگر میزان غذاهای صنعتی در خوراک دام بیش از اندازه باشد، مشکلات سلامتی برای آن ها پیش خواهد آمد، از جمله آبسه کبدی گاو، ورم و علائم مرگ ناگهانی. تغذیه سالم دام و طیور به افزایش سلامت آن ها و کاهش احتمال بیماری ها کمک می کند. هر چه میزان سلامت آن ها بیشتر باشد، سلامت غذایی انسان نیز بهبود خواهد یافت.
از طرفی، در زمینه دامپروری، پرورش حیوانات از حالت مزرعه کم تراکمی که در گذشته رواج داشته، امروزه به دامداری های متراکم و صنعتی تبدیل شده است. علاوه بر این، اصلاح نژاد دام و طیور در جهت رفاه بیشتر انسان سرعت رشد و تولید این حیوانات را نیز افزایش داده است و خوراک های با حجم زیاد و تراکم کم مواد مغذی، مانند علوفه، جوابگوی نیاز آنها نیست. به همین دلیل حتماً برای تغذیه این حیوانات نیاز به بهترین برنامه جیره نویسی و بهترین مکمل ها افزودنی های دام و طیور است تا بتوان نیازهای حیوانات را در عین سلامت نگه داشتن آن ها برطرف کرد.

اینفوگرافیک تبدیل خوراک به پروتئین

آشنایی با جیره غذایی خوراک دام و طیور

در ادامه با انواع خوراک دام و طیور آشنا خواهیم شد.


انواع خوراک دام

خوراک دام شامل علوفه ها (مانند یونجه، علف باغ، سیلو و کاه)، کنسانتره، کنجاله و سبوس است که در ادامه به بررسی دقیق تر هر یک خواهیم پرداخت.

انواع خوراک دام

علوفه ها

هرگونه خوراک گیاهى که پرحجم و دارای ارزش غذایى است علوفه نامیده می شود. و خوش خوراک هم باشد، علوفه نام دارد. علوفه شامل موارد زیر است:

یونجه
یکی از انواع علوفه هایی است که ارزش غذایی بسیار زیادی برای خوراک دام دارد. در یونجه می توان مواد مغذی مثل پروتئین و کلسیم را به مقدار زیادی یافت. یونجه هم در جیره غذایی گاو شیری و هم جیره غذایی گاو گوشتی قرار می گیرد.
یونجه

علف باغ

ارزش غذایی این نوع از علوفه نیز بالا است و در گاوهای شیری به چرب شدن شیر کمک می کند. علف باغ به دلیل داشتن ساقه های بلند کمک می کند تا دام نشخوار بیشتری داشته باشد و از طرفی مانع از دست دادن خوراک آردی از روده می شود.

علف باغ

سیلاژها

سیلاژ یا سیلو کردن از تخمیر ساقه و برگ علوفه هایی مانند جو، ذرت، گندم و دیگر علوفه به دست می آید. سیلاژ به هضم بهتر غذا برای دام کمک می کند.

سیلاژها

کاه

کاه ارزش غذایی زیادی برای دام ندارد و خوراکی پر حجم و خشک با کمترین ارزش غذایی محسوب می شود. اگر مقدار کاه موجود در رژیم غذایی دام زیاد باشد، مانع از هضم مناسب غذا می شود و مصرف خوراک را نیز کاهش می دهد.

این نکته را باید یادآور شد که کاه جو برای دام بهتر از کاه گندم است؛ کاه گندم نیز کیفیت بهتری نسبت به کاه برنج دارد. دام های سنگین باید از کاه هایی با رشته بلندتر استفاده کنند.

کاه


خوراک هاى فشرده شده (کنسانتره دامی)

کنسانتره به معنای متراکم است. این نوع خوراک اغلب به صورت پلت با اندازه های گوناگون و گاهی به شکل مش (آردی) تولید می شود. کنسانتره دامی خوراکی است که دارای ترکیبات غنی از چند ماده غذایی ارزشمند است و برای تغذیه دام و تولید مثل آن بسیار مهم و ضروری است. زمانی که مقدار معینی از ماده هایى مانند سبوس، تفاله چغندر قند، جو و کنجاله تخم پنبه، کنجاله کنجد را با مکمل های معدنى و ویتامینى مخلوط می کنند، کنسانتره تهیه مى شود.
 در کنسانتره های دامی مقدار زیادی پروتئین و فیبر می توان یافت و استفاده از آن ها در کنار انواع علوفه ضروری است. کنسانتره ها در انواع کنسانتره دام شیری، کنسانتره دام پرواری و استارتر گوساله ارائه می شوند. انتخاب بهترین کنسانتره دامی و خرید آن اهمیت بسیاری در سلامت و رشد دام دارد.

صحبتهای کارشناس گروه تولید خوراک دام و طیور مهرادان را در خصوص نقش کنسانتره در تغذیه دام می شنویم:

کنجاله دامی

کُنجاله پس مانده جامدی است که بعد از روغن‌کشی از دانه‌های روغنی به‌جا می‌ماند. کنجاله سویا، کنجاله ذرت و کنجاله کلزا از مهم ترین کنجاله های دامی هستند.

سبوس دامی

سبوس خوراکی از پوسته گندم، جو و برنج است. این خوراک دام سرشار از ویتامین های B، A، پتاسیم، پانتوتنیک اسید، آهن، روی، منیزیم، فسفر، مس، منگنز و سلنیوم است.

لازم به ذکر است که وجود ویتامین آ در سلامت دام و طیور بسیار موثر است.

انواع خوراک طیور

خوراک طیور شامل انواع دانه ها، پلت یا کنسانتره و کنجاله است.


انواع دانه طیور

انواع دان های طیور


ذرت، دانه جو و انواع دان های آماده مهم ترین بخش خوراک طیور تخمگذار و گوشتی را تشکیل می دهند.

کنسانتره یا پلت برای طیور

کنسانتره طیور


کنسانتره یا همان خوراک فشرده در جیره غذایی طیور نقش پررنگی دارد. کنسانتره مرغ گوشتی و مرغ تخمگذار تفاوت هایی با یکدیگر دارد.

کنجاله برای طیور

کنجاله طیور


انواع کنجاله سویا، کنجاله کنجد، کنجاله پنبه دانه، کنجاله آفتابگردان و کنجاله کلزا با داشتن پروتئین های گوناگون به عنوان منبع تامین پروتئین گیاهی، نقشی مهم در جیره های غذایی طیور دارند.


علاوه بر این خوراک که غذای اصلی دام و طیور را تشکیل می دهد، مکمل ها و افزودنی ها نیز در جیره غذایی دام و طیور نقش دارند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

انواع افزودنی های خوراک دام و طیور

متخصصان تغذیه دام و طیور در کنار خوراک اصلی، مکمل ها و افزودنی هایی را نیز در جیره غذایی آن ها قرار می دهند. این افزودنی ها عبارتند از:

آنزیم هایکی از اصلی ترین و مهم ترین افزودنی های خوراک دام و طیور آنزیم ها هستند؛ این آنزیم ها ساختار پروتئینی دارند و با افزودن آن ها به غذای حیوانات، واکنش های متابولیک آن ها بدون تغییر سریع تر انجام می شود و هضم غذا برای آن ها آسان می شود.
پروبیوتیک ها این افزودنی در واقع میکروب های زنده و مفیدی هستند که به صورت مستقیم در جیره غذایی دام و طیور قرار می گیرند و به بهبود گوارش و سلامت آن ها کمک می کنند.
پری بیوتیک هاپری بیوتیک ها (Prebiotics) یا الیگوساکاریدها افزودنی هایی هستند که قابلیت هضم و جذب ندارند اما به صورت مثبت بر دستگاه گوارش دام و طیور تاثیر می گذارند. این افزودنی ها جذب روی، آهن، کلسیم و منیزیم خوراک را بهبود می بخشند.
سیمبیوتیک هاسیمبیوتیک ها (symbotic) ترکیب پروبیوتیک ها و پربیوتیک ها هستند و هم حاوی باکتری های پروبیوتیک و هم فیبرهای پری بیوتیک هستند. سیمبیوتیک ها به زنده ماندن باکتری‌های مفید خوراک و بهبود هضم غذا کمک می کنند.
اسیدی فایرهااسیدی کننده های خوراک افزودنی هایی هستند که با اضافه شدن به خوراک دام و طیور، مانع از رشد فلور میکروبی پاتوژن مانند اشریشیا کولی (E. Coli) و سالمونلا در روده حیوانات می شوند. این امر کمک می کند تا مواد مغذی موجود در خوراک جذب بیشتری داشته باشد و در نتیجه باعث بهبود رشد و عملکرد حیوانات می شد. اسیدی فایر خاصیت ضدکپک نیز دارند.
فیتوبیوتیک هااز این مکمل های گیاهی با عنوان بوتانیکال یا فیتوژنیک ها هم نام برده می شود. مطالعات بسیاری نشان داده است که فیتوبیوتیک ها نقش بسزایی در تحریک مصرف خوراک دارند و در عین حال از خاصیت ضدمیکروبی، ضد انگلی و ضدکوکسیدیوز نیز برخوردار است. فیتوبیوتیک ها محرک سیستم ایمنی هم هستند. تمامی این ویژگی های مثبت سبب شده تا یکی از جدیدترین و موثرترین افزودنی های خوراک دام و طیور محسوب شوند.
ضدعفونی کننده هااین افزودنی ها، خوراک دام و طیور را از ویروس ها و باکتری های مضر پاک می کند و مانع از انتقال میکروارگانیسم های مضر به بدن حیوانات می شوند. خوراک دام و طیور در معرض آلودگی های بسیاری است که باید برای افزایش سلامت این حیوانات، مراقب عدم آلودگی خوراک آن ها بود.
توکسین بایندرهااصطلاح توکسین بایندر (Toxin Binder) به افزودنی هایی اطلاق می شود که برای جلوگیری از سمی شدن خوراک دام و طیور به سموم قارچی یا مایکوتوکسین ها استفاده می شود.
آنتی اکسیدان هااین افزودنی ها برای جلوگیری از اکسید شدن خوراک دام و طیور به کار می روند و مانع از فاسد شدن و از دست رفتن کیفیت خوراک می شوند. ویتامین A، ویتامین C و ویتامین E از مهم ترین آنتی اکسیدان های طبیعی هستند.
انواع ویتامین هاویتامین ها به مقدار بسیار کمی در خوراک دام و طیور قرار می گیرند و به بهبود هضم و جذب خوراک کمک می کنند. بدن موجود زنده بخش عظیمی از ویتامین ها را می سازد اما گاهی این ویتامین های تولید شده کافی نیستند و باید در جیره غذایی دام و طیور به شکل مکمل قرار گیرند.
انواع مواد معدنیمواد معدنی مهم ترین نیاز بدن موجودات زنده را تشکیل می دهند. مطالعات نشان می دهد که دام و طیور به 29 مادّه معدنی نیاز دارند که 7 مادّه آن پرمصرف و 22 مادّه کم مصرف هستند. بعضی از این عناصر معدنی به صورت طبیعی برای دام تامین نمی شوند و باید به صورت مکمل در جیره غذایی آن ها گنجانده شود.
آمینواسیدهااسید های آمینه نقش مهمی در تغذیه طیور و دام دارند. بعضی از آمینواسیدها برای بهبود رشد و تکمیل زنجیره ساخت پروتئین به صورت صنعتی تولید می شوند و به شکل افزودنی خوراک طیور و دام استفاده می شوند.
کوکسیدیواستات هااین مکمل ها برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کوکسیدیوز (نوعی بیماری انگلی در طیور) به کار می روند.
کارتنوئیدهااین افزودنی ها در واقع رنگدانه هایی هستند که بیشتر در خوراک مرغ تخمگذار به کار می روند تا تخم مرغ هایی با زرده طلایی تولید شود. طیور به صورت طبیعی نمی توانند این رنگدانه ها را تولید کنند به همین دلیل برای رضایت بیشتر مصرف کننده ها رنگدانه ها به صورت مکمل به غذای طیور اضافه می شوند.
پلت بایندرهانقش پلت ها در جیره غذایی دام و طیور بسیار مهم و ضروری است و کیفیت آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است. پلت باید به گونه ای استحکام داشته باشد که در زمان حمل و نقل پودر نشود. خرد شدن و شکستن پلت ها باعث هدر رفت خوراک می شود. پلت بایندرها (پلت چسبان ها) بهترین مکمل های پلت برای افزایش استحکام آن ها هستند.
امولسیفایرهااین مکمل ها در واقع به یکنواخت شدن مواد مغذی مانند اسیدهای چرب و ویتامین های محلول در چربی موجود در خوراک دام و طیور کمک می کنند.

بهترین خوراک دام

انتخاب جیره غذایی مناسب و خوراک دام خوب مستقیماً بر کیفیت گوشت در گاوهای پرواری و کیفیت شیر در گاوهای شیری تاثیر می گذارد. خوراکی که هم نیازهای تغذیه ای گاو را تامین کند و هم قیمت مناسبی داشته باشد و علاوه بر آن همیشه در دسترس باشد از مهم ترین ویژگی های بهترین خوراک دام محسوب می شود و کمک می کند تا جیره غذایی گاو مناسب باشد.

گاو در حال خوردن علوفه

برای رشد و بهبود کیفیت گوشت گاوهای پرواری و کیفیت شیر گاوهای شیری به مواد مغذی خاصی و همچنین بهترین خوراک دام نیاز است. بیشتر جیره های غذایی گاو و گوساله از ترکیب نسبت های مختلف یونجه، غلات و مواد معدنی گوناگون تشکیل شده است. اما نسبت مواد تشکیل دهنده خوراک آن ها با هم متفاوت است که در ادامه به بررسی جزئی تر آن می پردازیم.


بهترین خوراک دام برای گاوهای گوشتی

گاوهای گوشتی برای سلامت و کیفیت گوشت به مواد مغذی گوناگونی احتیاج دارند. اگر تصمیم دارید که برای گاو پرواری خود بهترین خوراک و بهترین جیره غذایی را تهیه کنید، حتماً مواد زیر را در تغذیه آن جای دهید:

پروتئین

 پروتئین در تغذیه گاو گوشتی نقش بسیار مهمی دارد. این پروتئین عموماً از علوفه، به خصوص از حبوبات، تامین می شود. کنجاله هایی مانند کنجاله پنبه دانه و دانه کتان هم سرشار از پروتئین هستند.  بعضی از دامداران نیز برای تامین پروتئین گاوهای پروراری خود، مواد معدنی را به عنوان مکمل در جیره غذایی دام قرار می دهند. مواد معدنی حاوی مقدار اضافه تر پروتئین هستند و به خصوص برای گوساله های جوان و در حال رشد بسیار مفید محسوب می شوند.

مواد معدنی

برای بهبود کیفیت گوشت گاوهای پرواری و وزن گیری مناسب آن ها باید مواد معدنی در جیره غذایی آن ها وجود داشته باشد. گاوهای پرواری به کلسیم، فسفر، پتاسیم و نمک به عنوان مواد معدنی اصلی نیاز دارند. از سوی دیگر وجود مقدار کمی ید، مس، کبالت، روی و سلنیوم نیز در رژیم غذایی آن ها مهم و ضروری است. استفاده از بلوک های معدنی برای گاو گوشتی کمک می کند تا گاو به دلیل طعم خوب بلوک ها، آن ها را لیس بزند و به این ترتیب مواد معدنی و نمکی مورد نیاز خود را تامین کند.

ویتامین ها

 باکتری های موجود در شکمبه گاو ویتامین K و ویتامین B مورد نیاز بدن گاو را تامین می کنند. اما برای حفظ سلامت گله دام، گاوهای گوشتی نیاز به مقدار زیادی ویتامین های A ،D و E نیز دارند. گاوهایی که به تازگی از شیر گرفته شده اند و گاوهایی که در مسافت های طولانی حمل و نقل دچار اضطراب می شوند، نیاز به کمی ویتامین ب در جیره غذایی خود دارند.

یونجه خشک

 گاوهای شیری برای بالا بودن کیفیت شیر و چرب بودن آن به یونجه های تازه و سبز نیاز دارند که سرشار از پروتئین است. خواص یونجه برای گاوهای شیری بسیار زیاد است. اما یونجه تازه برای گاو گوشتی انتخاب مناسبی نیست و باعث نفخ، اسهال و دیگر مشکلات گوارشی می شود. یونجه خشک به دلیل داشتن میزان بالای پروتئین به بهبود کیفیت گوشت گاو کمک می کند.

آب

مهم ترین مادّه ای که باید در جیره خوب خوراک گاو گوشتی قرار بگیرد آب است. گاوها برای تغذیه بهتر نیاز به آب تازه و تمیز دارند. در هوای سرد، نیاز گاو به آب کاهش می یابد اما در فصل گرما گاوهای گوشتی نیاز بیشتری به آب تازه و تمیز دارند.

بهترین خوراک دام گوشتی می تواند شامل کنسانتره هایی باشد که برای دام پرواری تهیه و فرموله شده است. این خوراک به گونه ای فرموله شده اند که تمامی نیازهای غذایی دام را درنظر گرفته اند و میزان پروتئین، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی موجود در آن ها به نسبت مناسب طراحی شده است. جیره نویسی نیاز به تخصص بالا دارد و خوراک دهی اشتباه باعث ضررهای جبران ناپذیری برای دامدار می شود. توصیه می کنیم که حتماً خوراک را از بهترین کارخانه های خوراک دام تهیه کنید.


بهترین خوراک دام برای گاوهای شیری

یکی از مهم ترین و پردغدغه ترین مسائل برای دامدار و پرورش دهنده گاو شیری، ترکیب غذایی و جیره غذایی مناسبی است که بتواند تمام نیاز گاو به انرژی، پروتئین، مواد معدنی و ویتامین را تامین کند. انتخاب جیره غذایی مناسب و خوراک با کیفیت از اهمیت بالایی در شیردهی گاوها برخوردار است. میزان خوراک دهی به گاو شیری به نوع دام و مقدار شیری که تولید می کند بستگی دارد. گاو شیری که 500 کیلوگرم وزن دارد و 12 کیلوگرم در روز شیر تولید می کند نیاز به 10 کیلوگرم غذا در روز دارد. 2 کیلوگرم از این غذا باید به صورت کنسانتره باشد. در ابتدای دوره شیردهی، به دلیل این که دام وزن زیادی را از دست داده است و اشتهای کمی برای خوراک دارد، دامدار باید حتماً از علوفه مرغوب و کنسانتره خوب استفاده کند.

مهم ترین مواد مورد نیاز در جیره غذایی گاو شیری

مهم ترین مواد مورد نیاز در جیره غذایی گاو شیری چه به صورت علوفه و چه به صورت کنسانتره عبارتند از:

پروتئین

گاوهای شیری به دلیل تولید شیر نیاز به مواد غذایی حاوی پروتئین بالا دارند. علوفه های تازه و علوفه های خشک به همراه بهترین کنسانتره دامی به افزایش انرژی و تولید شیر آن ها کمک می کند. علوفه، به خصوص یونجه و شبدر، و کنسانتره های مصرفی گاوهای شیری حاوی مقدار کافی مواد پروتئینی است.
گاوها بر خلاف طیور در جیره غذاییشان نیاز ندارند که همزمان پروتئین گیاهی و حیوانی را مصرف کنند. تنها پروتئین های گیاهی می تواند نیاز گاوها را برطرف کند.

کربوهیدرات ها

این مادّه مغذی منبع اصلی انرژی برای میکروارگانیسم های موجود در شکمبه گاو است. CHO یا کربوهیدارت ها 60 تا 70 درصد جیره غذایی گاو شیری را تشکیل می دهند. این مواد انرژی مورد نیاز گاو برای تولید شیر را تامین می کنند. از سوی دیگر، کربوهیدرات ها پیش سازهای ترکیبات شیر از جمله لاکتوز، چربی و پروتئین هستند. اگر گاو شیری در تغذیه خود بیش از حد پروتئین مصرف کند، پروتئین اضافه تبدیل به کربوهیدرات می شود. مقدار زیاد کربوهیدرات در جیره غذایی گاو شیری می تواند عملکرد و متابولیسم شکمبه را مختل کند. به همین دلیل همیشه باید میان مواد پروتئینی و کربوهیدرات ها توازن برقرار باشد.

چربی ها

مواد چربی هم مانند سایر مواد در جیره غذایی گاوهای شیری وجود دارد. چربی ها بیشتر در دانه های روغنی مانند پنبه دانه و تخم برزک به وفور یافت می شوند. میزان چربی باید متعادل باشد زیرا چربی اضافه باعث افت چربی شیر گاو خواهد شد.

مواد معدنی

گاوهای شیری برای رشد بهتر و تولید شیر باکیفیت نیاز به مقدار کمی مواد معدنی دارند. به طور کلی، مواد معدنی مقدار کمی از جیره غذایی گاو شیری را تشکیل می دهد. گاو شیری باید روزانه ۲ تا ۴ درصد مادّه معدنی از غذای خشک خود دریافت کند. کمبود مواد معدنی‌ یا حذف آن ها از جیره غذایی باعث کاهش تولید مثل، تضعیف سیستم ایمنی گاو و بروز بیماری می شود. کلسیم، فسفر، منیزیم، سدیم، کلر، ید، کروم، مس، آهن، منگنز، سلنیوم و کبالت از جمله مواد معدنی مورد نیاز گاوهای شیری هستند.

ویتامین ها

ویتامین ها نقش پررنگی در سلامت گاوهای شیری، جلوگیری از بیماری و بهبود کیفیت شیر آن ها دارند. ویتامین A (موجود در علوفه سبز مانند یونجه و شبدر)، ویتامین D (ضروری برای استحکام استخوان های گاو) و ویتامین E (کمک به تولید مثل گاو) مهم ترین ویتامین هایی هستند که باید در جیره غذایی گاو شیری قرار داده شوند.

آب

درست مانند گاوهای گوشتی، آب تازه و تمیز برای گاوهای شیری نیز ضروری است. از آن جایی که حدود 87 درصد شیر گاو را آب تشکیل می دهد، وجود این مادّه برای حیات گاو و بهبود کیفیت شیر آن ضروری است. گاوهای شیری برای هر لیتر شیر تولیدی نیاز به 3 تا 4 لیتر آب دارند. برای هر کیلو مواد خشک مصرفی نیز 3 تا 4 لیتر آب نیاز است.

به طور کلی، تغذیه گاو شیری بر اساس وزن آن و میزان تولید شیر روزانه آن تعیین می شود. جیره غذایی گاو شیری شامل کنسانتره، سیلاژ ذرت و یونجه است که در جدول های زیر بر اساس میزان شیر، مقدار آن ها را معین کرده ایم:

جیره غذایی گاوهای با تولید روزانه کمتر از 20 کیلوگرم شیر

Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

یونجه

3.6

مقدار در هر روز بر حسب کیلوگرم برای هر راس گاو شیری

سیلو ذرت

16.2

مقدار در هر روز بر حسب کیلوگرم برای هر راس گاو شیری

کنسانتره

8.2

مقدار در هر روز بر حسب کیلوگرم برای هر راس گاو شیری

جیره غذایی گاوهای با تولید روزانه کمتر از 20 تا 40 کیلوگرم شیر

Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

یونجه

4.5

مقدار در هر روز بر حسب کیلوگرم برای هر راس گاو شیری

سیلو ذرت

18

مقدار در هر روز بر حسب کیلوگرم برای هر راس گاو شیری

کنسانتره

11

مقدار در هر روز بر حسب کیلوگرم برای هر راس گاو شیری

جیره غذایی گاوهای با تولید روزانه کمتر از 40 تا 50 کیلوگرم شیر

Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

یونجه

5.5

مقدار در هر روز بر حسب کیلوگرم برای هر راس گاو شیری

سیلو ذرت

20

مقدار در هر روز بر حسب کیلوگرم برای هر راس گاو شیری

کنسانتره

15

مقدار در هر روز بر حسب کیلوگرم برای هر راس گاو شیری

بهترین خوراک طیور

بالا بودن کیفیت خوراک طیور هم مانند خوراک دام از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. کیفیت خوراک طیور بر رشد مناسب و سلامت آن ها و همچنین رفع نیازهای تغذیه ای طیور تاثیرگذار است. بهترین خوراک طیور ویژگی هایی دارد که تعیین کننده سلامت گوشت و تخم مرغ آن ها است. در ادامه به بررسی کامل ویژگی های بهترین خوراک طیور می پردازیم.


خوراک خوب طیور از چه موادی تشکیل شده است؟

یکی از مهم ترین نگرانی ها و دغدغه های مرغداران، یافتن خوراکی با کیفیت و مناسب برای گله است. خوشبختانه، در سال های اخیر، با پیشرفت های علم مهندسی فرآیند تولید خوراک دام و طیور و استفاده از روش های مدرن مشاورزی، خواص تغذیه ای طیور نیز بهبود یافته است. استفاده از مکمل ها و مواد افزودنی به بهبود کیفیت طیور و رضایت مصرف کنندگان منجر شده است.

مواد اصلی در جیره غذایی طیور عبارتند از:

دانه غلات و مشتقات آن ها

غلات معمولاً بیشترین میزان از خوراک طیور را تشکیل می دهد. دانه های غلات مقرون به صرفه هستند و بیشتر نیازهای جوجه به مواد مغذی را برطرف می کنند. اما استفاده از افزودنی های توکسین بایندر در کنار غلات بسیار اهمیت دارد زیرا غلات بسیار به کپک، باکتری و پوسیدگی حساس هستند و اگر در معرض رطوبت قرار گیرند و یا به صورت نامناسب نگهداری شوند، می توانند توسط قارچ ها و باکتری های سمی آلوده شوند و سلامتی طیور را به خطر بیاندازند.

چربی ها و روغن ها

چربی ها نقش مهمی در تامین انرژی مورد نیاز طیور دارند. روغن مرغوب ویژه طیور دارای خاصیت پروتئنی و ویتامینی بالایی است که بر رشد مناسب طیور و کیفیت گوشت آن ها تاثیر می گذارد. کمبودهای انرژی جیره باید حتماً از منابع چربی و روغن با کیفیت تأمین شود. در صنعت تغذیه و مدیریت تغذیه طیور منابع چربی مختلفی وجود دارد، اما باید همیشه منبع چربی یا روغنی را در اختیار طیور گله قرار دهید که میزان اسیدهای چرب اشباع شده و غیر اشباع آن نامناسب باشد. مطالعات علمی نشان داده است که نسبت اسید چرب اشباع به غیراشباع در تغذیه طیور 40 به 60 یا 50 به 50 است.

پروتئین ها و آمینواسیدها

پروتئین های گیاهی (کنجاله ها) و پروتئین های حیوانی (حشرات و لارو آن ها) در جیره غذایی طیور نقش مهمی دارند. کنجاله ها خاصیت پروتئنی و ویتامینی بالایی دارند و به رشد مناسب طیور و کیفیت بیشتر آن ها کمک بسزایی می کنند. کنجاله تخم پنبه، سویا،  بادام زمینى و آفتاب گردان علاوه بر پروتئین، چربی جیر غذایی طیور را نیز تامین می کنند.

منابع پروتئینی حیوانی در جیره غذایی طیور نیز سالیان طولانی است که مورد استفاده قرار گرفته است. اگر چه کیفیت پروتئین های حیوانی بهتر از پروتئین های گیاهی است اما پروتئین هایی مانند پودر گوشت و پودر گوشت و استخوان به دلیل ماهیت خود، بیشتر در معرض آلودگی به سالمونلا قرار دارند. از سوی دیگر، منابع پروتئینی دیگری مانند پودر ماهی نیز به دلیل ایجاد بو و طعم نامطبوع، باعث ایجاد بوی نامناسب ماهی در گوشت مرغ و تخم مرغ می شوند.

از طرفی وجود پروتئین در جیره طیور برای تامین اسید آمینه های ضروری لازم است. آمینواسیدها در ساخت بافت های اسکلتی و محافظتی طیوراز جمله پوست، پر، استخوان و رباط نقش دارند. این مواد همچنین در بهبود ضریب تبدیل خوراک به انرژی نقش مهمی ایفا می کنند و کمبود پروتئین و آمینواسید باعث کاهش بازدهی گوشت و تخم مرغ می شود. میزان نیاز طیور پروتئین و آمینواسیدها با توجه به نرخ رشد و یا میزان تولید تخم در آن ها متفاوت است. به عنوان مثال، جوجه بوقلمون و جوجه های گوشتی برای رشد سریع و وزن گیری به مقدار بیشتری آمینواسید نیاز دارند. با افزایش دما، نیاز به پروتئین و آمینواسید نیز افزایش می یابد زیر در محیط های گرم، سوخت و ساز بیشتری در بدن اتفاق می افتد.

کربوهیدرات ها

کربوهیدرات ها یکی از مهم ترین منابع تامین انرژی برای طیور محسوب می شوند. ذرت، گندم، جو و سایر غلات دارای نشاسته قابل هضم برای طیور هستند. اما بعضی از انواع کربوهیدرات به راحتی هضم نمی شوند و به همین دلیل نیاز است تا از آنزیم های افزودنی برای افزایش قابلیت هضم آن ها استفاده شود.

مواد معدنی

طیور علاوه بر پروتئین‌ها، کربوهیدرات، چربی‌ها و ویتامین، به مواد معدنی هم نیاز دارند. مواد معدنی زیر باید در جیره غذایی طیور جای بگیرند:

 • کلسیم: کمک به افزایش ضخامت پوسته تخم مرغ، جوجه درآوری قوی و استحکام استخوان ها؛
 • فسفر: کمک به استحکام استخوان ها، افزایش کیفیت پوسته تخم مرغ، جوجه درآوری قوی (مقدار فسفر مورد نیاز طیور با توجه به عوامل مختلفی تعیین می شود)؛
 • منیزیم: جلوگیری از بروز سندرم مرگ ناگهانی؛
 • منگنز: افزایش جوجه درآوری، جلوگیری از تغییر شکل استخوان پا؛
 • آهن: جلوگیری از بروز کم خونی در طیور؛
 • مس: جلوگیری از بروز کم خونی در طیور؛
 • ید: جلوگیری از بروز بیمای گواتر در طیور؛
 • روی: پردرآوری قوی، رشد قوی استخوان ها (اهمیت روی در تغذیه طیور انکارنشدنی است)؛
 • کبالت: افزایش رشد، کاهش میزان مرگ و میر در گله، افزایش جوجه درآوری.

کمبود مواد معدنی می تواند مشکلات جدی برای سلامت گله طیور به بار آورد.

ویتامین ها

ویتامین در جیره غذایی طیور از اهمیت بالایی برخوردار است. ویتامین ها به دو دسته محلول در چربی (ویتامین A، D، E و K) و محلول در آب (ویتامین C و ویتامین های گروه B) تقسیم می شوند. ویتامین آ معمولاً برای طلایی تر شدن رنگ زرده تخم مرغ در جیره غذایی طیور تخمگذار قرار می گیرد. ویتامین C نیز معمولاً در جیره غذایی طیوری جای می گیرد که استرس زیادی دارند.

 

ویژگی های بهترین خوراک طیور

کیفیت خوراک یکی از مهم ترین دغدغه های مرغداران است. زمانی که متخصصان تغذیه در کارخانه تولید کننده خوراک طیور اقدام به تولید بهترین خوراک طیور می کنند، نکات زیر را در نظر می گیرند:

دانه خوردن مرغ

استفاده از مواد نگهدارنده مناسب

همانطور که اشاره کردیم، دانه های غلات خیلی زود در معرض فاسد شدن و کپک قرار می گیرند و احتمال خراب شدن آن ها در زمان طولانی در انبار بالا است. کپک ها و باکتری ها باعث از بین رفتن خوراک طیور می شوند و ارزش غذایی آن را از بین می برند. تغذیه با دان کپک زده باعث می شود که طیور در معرض مایکوتوکسین ها قرار بگیرد و دچار بیماری های جدی شود که گاه ممکن است تمامی گله را درگیر کند. استفاده از مواد نگهدارنده در خوراک طیور می تواند این مشکل را حل کند و کیفیت خوراک را در طولانی مدت حفظ نماید.

داشتن مکمل و مواد مغذی مورد نیاز

در بخش قبلی به مواد مورد نیاز برای سلامت طیور اشاره کردیم. یک خوراک باکیفیت باید تمامی نیازهای طیور را تامین کند. داشتن مواد مغذی و مکمل های مناسب یکی از مهم ترین ویژگی های خوراک خوب طیور است.

ارزش غذایی بالا و کاهش آلودگی

خوراک با کیفیت و مکمل های مناسب طیور با داشتن ارزش غذایی بالا، به بهبود کیفیت گله کمک می کند. مکمل های خوب می توانند آلودگی غذایی را از طریق مدفوع طیور دفع کنند. اگر خوراک از کیفیت بالایی برخوردار باشد، میزان آلودگی دفع شده نیز کمتر خواهد بود و به این ترتیب کود طیور نیز آلودگی کمتری خواهد داشت. بنابراین خوراک با کیفیت طیور علاوه بر سلامت این موجود زنده، باعث بالا رفتن کیفیت کود و قیمت آن نیز می شود.

میزان تردی و نرمی خوراک طیور

از دیگر ویژگی های مهم در ارزیابی کیفیت خوراک طیور، میزان تردی و نرمی آن است. هر چه دانه ها و گلوله ها ترد تر و نرم تر باشند، هضم آن در دستگاه گوارش طیور بهتر است و در نتیجه مواد مغذی دریافتی توسط جوجه ها نیز افزایش می باید. افزایش مواد مغذی به بهبود کیفیت گوشت و تخم مرغ کمک می کند.

اندازه دانه ها در خوراک طیور

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که باعث افزایش کیفیت و مرغوبیت خوراک طیور می شود، اندازه و سایز دانه ها یا به اصطلاح پلت ها است. طیور دانه هایی که دارای سایز یکسان هستند، به طور کامل مصرف می کنند و به این ترتیب میزان هدر رفت به حداقل می رسد. اما دانه هایی که سایز متفاوتی دارند و میزان ریز و درشت بودن آن ها زیاد است، ممکن است طیور مقدار زیادی از آنها را مصرف نکنند و به عنوان آشغال و دور ریز جمع آوری شوند. به همین دلیل، میزان مواد مغذی دریافتی طیور کاهش می یابد و برای جبران آن باید مقدار خوراک را افزایش داد که این امر باعث افزایش هزینه های مرغداری می شود.

اهمیت پلیت در جیره غذایی طیور

روشی که امروزه برای غنی کردن خوراک طیور استفاده می شود روش پلت کردن یا گندله سازی دانه است. نقش پلیت ها در جیره غذایی دام و طیور بسیار با اهمیت است. در روش پلیت کردن مکمل هایی به دانه های آسیاب شده اضافه می گردد و مجددا مواد تحت فشار و رطوبت به شکل گلوله هایی ریز و یکدست در می آیند که از با کیفیت ترین خوراک ها برای طیور به شمار می رود. برخی از متداول ترین مواد افزودنی مواد قوام دهنده، مکمل ها و ویتامین ها، رطوبت و آب کافی و … می باشد. در این روش ماندگاری مواد خوراک و کیفیت آن دو برابر می شود.

تغذیه پرندگان یکی از عواملی است که در رشد آنها موثر است. اضافه کردن مکمل های غذایی به رژیم غذایی پرندگان و فشرده کردن آنها به شکل گلوله یا استوانه باعث افزایش کیفیت غذای پرندگان شده است. خوراک پلت برای طیور انواع مختلفی دارد که به صورت له شده، گلوله و یا خرد شده می باشند. غذای طیور به طور معمول و عادی به دلیل داشتن تنوع در سایز، ذرات درشت تر از ذرات کوچک جدا شده و موجب ایجاد زباله و مصرف نشدن مقداری از غذا و مکمل ها می گردد. در حالی که در خوراک هایی که به صورت پلت آماده می شوند این مشکل حل شده و همه آنها دارای سایز و اندازه یکسانی هستند. این پلت ها باعث هضم بهتر مواد مغذی و دریافت آنها توسط همه جوجه ها می گردند.

تریلی به کمک جک تخلیه، مواد اولیه پلت را در کارخانه تخلیه می کند.

مواد داخل فیدر قرار می گیرند و به کمک مارپیچ یا اسکرو انتقال داده می شوند.

مخازن ذخیره مواد اولیه پر می شوند و آماده ارسال مواد برای تولید پلت می شوند.

محفظه مگنت آهن و براده آهن در مواد اولیه را جدا می کند.

بعد از جداسازی آهن و براده، پلت برای خرد شدن آماده می شود.

آسیاب چکشی مواد اولیه را خرد و آرد می کند.

مواد وارد دستگاه پک فیلتر یا جت فیلتر می شوند تا غبار آن ها جمع آوری شود.

مواد بعد از عبور از بگ فیلتر وارد میکسر می شوند تا مخلوط شوند.

بعد از توزین روغن، مواد وارد کاندیشینر می شوند و به بخار آغشته و پخته می شوند.

مواد وارد دستگاه پلت می شوند.

سپس پلت وارد دستگاه بارپخش کن می شود که تقسیم بار به همه قسمت های کولر را بر عهده دارد.

پلت وارد کولر یا خشک کن خوراک می شود تا رطوبت آن به حداقل برسد و خشک شود.

سیکلون موجود مانع از هدر رفت مواد اولیه و غبار از کارخانه تولید خوراک طیور می شود.

مخازن ذخیره خوراک آماده می شوند.

پلت آماده است و درون کیسه مناسب ریخته و دوخته می شود.

مزایای استفاده از خوراک پلیت برای طیور

تغذیه مرغ و جوجه با پلیت چندین مزیت دارد:


کاهش اتلاف خوراک ماکیان، جلوگیری از آلودگی آب و رفتار غذایی انتخابی در جوجه ها؛

کاهش آلودگی ها و بیماری هایی مانند سالمونلا، E. coli، کپک ها و موارد دیگر؛

کاهش هدررفت خوراک ناشی از له شدن و خرد شدن؛

بهبود قابلیت هضم به دلیل فشرده بودن پلت ها؛

یکسان سازی اندازه خوراک و رشد یکسان طیور؛

کاهش 15 تا 18 درصدی حجم زیاد خوراک.


نقش کیفیت پلیت در خوراک طیور

پلت شامل تهویه مواد اولیه با افزودن گرما و آب به صورت بخار می باشد. مواد تشکیل دهنده خوراک که حالت خمیری پیدا کرده تحت فشار متراکم شده و مطابق قالب به در اندازه یکسان برش داده می شوند. در مرحله بعد گرما و رطوبت از طریق خنک سازی از گلوله ها خارج می شود، بنابراین مواد می توانند در برابر حمل و نقل نسبتاً خشن مقاوم باشند و بدون شکستگی یا خرد شدن حمل شوند. گاهی می توان گلوله ها را به ذرات کوچکتر خرد کرد تا مرغ ها بتوانند خوراک را به طور موثرتری مصرف کنند. مواد تشکیل دهنده، اندازه ذرات، دما، رطوبت، مدت زمان تهویه و پارامترهای قالب و اندازه پلت از فاکتورهای اصلی موثر بر کیفیت خوراک پلت برای طیور هستند. گلوله های با کیفیت دوام خوبی در برابر شرایط فیزیکی و نیروهای فرسایشی دارند. روند خرد شدن باعث ایجاد تنش در گلوله ها و ایجاد خرده ریزه هایی می شود که کیفیت فیزیکی خوراک را کاهش می دهد.

اتصال دهنده های پلت چگونه کیفیت خوراک طیور را بهبود می بخشند؟

کیفیت گلوله ها به تجهیزات، شرایط و فرمول  پردازش خوراک بستگی دارد. قابلیت گلوله شدن مواد تشکیل دهنده خوراک از جمله عواملی است که کیفیت خوراک پلت برای طیور را تحت تاثیر قرار می دهند . اتصال مواد به هم توسط چسب و یا لینکر های طبیعی و مصنوعی صورت می گیرد و از متغیر های کلیدی در کیفیت خوراک هستند. از آنجا که مواد چسبنده طبیعی دارای تنوع بیشتر و اثربخشی بهتری است موجب افزایش کیفیت خوراک دام می گردد. استفاده از یک لینکر و قوام دهنده گلوله طبیعی به تولیدکنندگان خوراک امکان ایجاد انعطاف پذیری بیشتر در فرمولاسیون، کاهش هزینه و کیفیت بیشتر را می دهد.

مزایای استفاده از لینکرها و اتصال دهنده های خوراک پلت برای طیور

توان تولید مرغ گوشتی را 10 تا 15 درصد افزایش می دهد.

هزینه های انرژی را تقریباً 3٪ کاهش می دهد.

هنگام حمل و نقل از کیفیت فیزیکی پلت ها محافظت می کند.

خرد شدن خوراک پلت با حداقل امکان. خوراک مرغ هنگامی که خرد شدن آن به حداقل می رسد، به طور قابل توجهی در عملکرد تغذیه ای مرغ موثر است. اگر خوراک طیور تا بیش از یک مقدار مشخص خرد شوند، ارزش غذایی آنها کاهش می یابد.  از این رو استفاده از مواد اتصال دهنده می تواند باعث حفظ ساختار فیزیکی و ارزش غذایی گردد. مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته نشان می دهد خوراک مرغ گوشتی حاوی چسبهای گلوله ای با کیفیت بالا، در مقایسه با خوراک خرد شده بدون چسب پلت، 4.8٪ بهبود کیفیت به همراه داشته اند.

گیف اینستاگرام مهرادان

استفاده از لیگنوسولفونات

 لیگنوسولفونات یک پلیمر طبیعی است که به عنوان ماده چسباننده و روان کننده در رژیم های غذایی طیور موثر شناخته شده است. استفاده از این ماده اتصال دهنده تا حد زیادی در کیفیت خوراک پلت برای طیور موثر است. طی آزمایش هایی که در این زمینه صورت گرفته و فاکتورهایی مهمی از جمله نوع ماده اتصال دهنده، میزان اسید آمینه، میزان چربی  ارزیابی  شدند. محققان دریافتند که نوع ماده اتصال دهنده دارای بیشترین تاثیر در کیفیت خوراک طیور از میان سایر فاکتورهای موثر است.

نکات تکمیلی در مورد خوراک پلت طیور

سیستم گوارش و هضم طیور توسط اندازه ذرات خوراک تحت تاثیر قرار می گیرد، که می تواند بر جذب مواد مغذی تاثیر بگذارد. این امر به ویژه با توجه به اینکه سیستم گوارشی جوجه های گوشتی که برای رشد سریع مناسب هستند بسیار حائز اهمیت است. از این رو استفاده از خوراک پلت که غنی سازی نیز شده اند می تواند تاثیر بسزایی در روند رشد و وزن جوجه ها بگذارد. در واقع استفاده از خوراک با سایز گلوله های یکسان می تواند وزن بدن و همچنین عملکرد آن را بهبود بخشد. این نوع از خوراک ها همچنین برای انتقال سریع طیور و مرغ های گوشتی به بازار نیز مورد استفاده قرار می گیرند. زیرا یکی از عوامل موثر در افزایش رشد و اندازه بدن می باشند. علاوه بر استفاده از خوراک پلت، توجه به کیفیت آن نیز بسیار مهم است. فاکتور های بهینه که در قسمت های قبل اشاره شد همگی دارای اثرات زیادی در کیفیت خوراک پلت طیور می باشند.

با پلت دام و طیور مهرادان بیشتر آشنا شوید.

سوالات رایج در مورد خوراک طیور

 1. گلوتن ذرت چه نقشی در تغذیه طیور دارد؟

  در ابتدا باید بگوییم که گلوتن قسمتی از ذرت است که دارای پروتئین است. گلوتن حاوی رنگ ریزه هایی است که موجب می شود تخم مرغ و گوشت مرغ رنگ مطلوبی پیدا کند. گلوتن، 60 درصد پروتئین دارد و به همین دلیل سرشار از انرژی است. به علاوه، این مادّه حاوی مقدار زیادی آمینواسیدهای ضروری (به جز لیزین) است. این مادّه منبع غذایی غنی برای طیور محسوب می شود.

 2. کنجاله سویا چه نقشی در جیره غذایی ماکیان دارد؟

  بعد از روغن گیری از دانه های سویا، کنجاله سویا تولید می شود. این کنجاله منبع اصلی پروتئین در خوراک طیور محسوب می شود و حاوی 45 تا 48 درصد پروتئین است. پروتئین موجود در کنجاله سویا کیفیت بالایی دارد و حاوی مقدار بالایی آمینواسیدهای ضروری است. این کنجاله تنها منبع گیاهی است که مقدار زیادی آمینواسید لیزین را در خود جای داده است. کنجاله سویا با کیفیت های متفاوتی عرضه می شود و باید برای بهبود کیفیت گله، بهترین کنجاله سویا را خریداری نمایید.

 3. فرق کرامبل، پلت و مش چیست؟

  تفاوت این سه نوع خوراک در میزان کیفیت و سایز دانه های آن ها است. کرامبل نسبت به پلت کیفیت کمتری دارد. بعضی از متخصصین معتقدند که بهتر است ابتدا در جیره غذایی جوجه ها کرامبل قرار داده شود و سپس از پلت برای رشد بهتر آن ها استفاده شود. کرامبل ها به دو نوع دانه ریز (با اندازه تقریبی 1.5 میلی متر) و دانه درشت (با اندازه حدود 4 میلی متر) تقسیم می شوند. نوع دانه ریز برای جوجه های تازه متولد شده و دانه درشت برای جوجه های بالغ مناسب است. مش نیز خوراکی آردی تر از پلت و کرامبل است.

  تفاوت پلت مش و کرامبل

نتیجه گیری


در این مطلب به طور کامل به بررسی انواع خوراک دام و طیور از علوفه گرفته تا پلت ها پرداختیم. علاوه بر این، در مورد مکمل ها و افزودنی ها نیز صحبت کردیم و متوجه شدیم که جیره غذایی طیور و دام باید متعادل و متوازن باشد. در عین حال، به سبب شرایط خاص حیوانات و نحوه تولید و نگهداری خوراک آن ها کیفیت همه محصولات موجود در بازار یکسان نیست. توصیه می شود که حتماً برای جلوگیری از هر نوع آسیب به گله بهترین خوراک دام و طیور را در دسترس حیوانات خود قرار دهید تا تمامی مواد مغذی با نسبت مناسب برای حیوانات تامین شود.

برای امتیازدهی کلیک کنید!
[امتیاز کل: ]
کارخانه خوراک دام و طیور مهرادان لوگو

شرکت خوراک دام و طیور مهرادان از سال 1390 توسط گروهی از کارشناسان و متخصصان تغذیه دام و طیور با هدف رشد و توسعه کیفی صنعت دامپروری و نزدیک شدن به استانداردهای بین المللی، آغاز به فعالیت نموده است. این شرکت رسالت خود را بر خدمت صادقانه، ارائه محصول با کیفیت و مقرون به صرفه، عملگرایی و نوآوری بنا نهاده است. تیم اجرایی، فنی و علمی این شرکت از فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تغذیه دام و طیور تشکیل شده است. شرکت خوراک دام و طیور مهرادان  در نظر دارد با تلاش مداوم و با بهره گیری از آخرین دستاوردهای علمی تحقیقاتی در جهت تولید محصولات استاندارد، سهم مهمی در اعتلای صنعت دام و طیور کشور داشته باشد.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

لوگو مهرادان
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

8 دیدگاه ها
 1. خوراک پلت شده نیاز به خیس کردن نداره دیگه؟

  پاسخ
  • بعد از مخلوط شدن با کاه و یونجه و سیلو اگه مقداری مرطوب بشه به هضم دام و نشخوار کمک می کنه.

   پاسخ
 2. قیمت استارتر و پیش دان و رشددان و پایان دان رو لطف می کنین؟ مرسی

  پاسخ
  • لطفا با واحد فروش تماس بگیرید.

   پاسخ
 3. سلام. میشه لطفا راه های موفقیت در پرواربندی گوسفند رو بگید ممنون.

  پاسخ
  • تخصص، پشتکار، تجربه و صبر

   پاسخ
 4. سلام یه سوال اگه جواب بدید ممنون میشم اگه من سویا و ذرت تهیه کنم دان واسه مرغ گوشتی کیلوی چند تبدیل به پلت میکنید تحویل میدید

  پاسخ
  • سلام دو درصد افت بار + ٣٨٠ کارمزد+ هزینه کیسه

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 13 =

Call Now Buttonتماس با مهرادان