کارخانه خوراک دام و طیور مهرادان / مقالات دام / اهمیت انتخاب بهترین خوراک دام برای گاو گوشتی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

اهمیت انتخاب بهترین خوراک دام برای گاو گوشتی

انتخاب بهترین خوراک دام و آنچه که شما به گاوهای گوشتی خود تغذیه می کنید، به طور مستقیم بر کیفیت گوشت، میزان چربی و قیمت کلی در بازار تأثیر می گذارد. یک طرح جامع برای تغذیه گاوهای گوشتی که نیازهای تغذیه ای، هزینه و در دسترس بودن خوراک آنها و همچنین سایر جنبه های تغذیه گاوهای گوشتی را در نظر داشته باشد، می تواند با بهبود کیفیت محصول نهایی، سود مزرعه شما را بهبود بخشد.

اینفوگرافیک بهترین خوراک دام

برنامه های تغذیه گاوها

همه گاوها گیاه خوار و نشخوارکننده هستند. انواع گاوها با معده چهار قسمتی به دنیا می آیند. گوساله ها هنگام تولد، با چربی و شیر غنی از پروتئین مادرشان زندگی می کنند و عملکرد معده آنها تقریبا مانند حیوانات تک معده ای  است. هر چند که این گاوها شروع به تغذیه از علوفه تازه و سایر علوفه می کنند، سه بخش دیگر معده یشان همچنان در حال رشد هستند و به یکی از کارآمدترین ابزار برای تبدیل علوفه به پروتئین و چربی تغییر می یابند.

گاوها تا آن جا که می‌توانند از علوفه مواد مغذی جذب می کنند. نشخوارکنندگان دارای یک محفظه مخصوص معده هستند که مملو از میکروارگانیسم هایی است که در تجزیه اجزای علف، یونجه و سایر گیاهان کارآمد هستند. شکمبه، یا معده خاص گاوها، به آن‌ها این امکان را می دهد تا بتوانند از گیاهانی تغذیه کنند که سایر حیوانات تک معده ای نمی توانند آن ها را هضم کنند.

گاوهای گوشتی برای رشد و بهبود کیفیت گوشت به مواد مغذی خاص و بهترین خوراک دام احتیاج دارند. بیشتر برنامه های خوراک گاو از نسبت های مختلف یونجه، غلات و مواد معدنی متفاوت تشکیل شده است تا به رشد و نمو گاوها کمک کند. به عنوان مثال در زمان انتقال گاو از مزارع باز به خوراندگاه قبل از ذبح، به آنها ذرت پوست کنده داده می شود که گوشت آن ها “شیرین” شود و به آن چربی اضافه شود تا برش گوشت نرم تر و راحت تر شود.

بهترین خوراک دام برای گاوهای گوشتی

گاوهای گوشتی برای سلامتی به مواد مغذی احتیاج دارند. در تهیه بهترین خوراک دام و در زمان جیره نویسی باید از مواد زیر به نسبت مناسب استفاده شود.

  • پروتئین: گاو می تواند از علوفه، پروتئین استخراج کند. در حالی که یونجه و علف های مختلف حاوی پروتئین هستند، بیشتر گاوهای گوشتی پروتئین خود را از حبوبات دریافت می کنند. سویا مهم ترین و رایج ترین منبع پروتئینی است و پس از آن کنجاله پنبه دانه و دانه کتان بیشترین میزان پروتئین را دارند. بعضی از کشاورزان برای تامین پروتئین گاوهای گوشتی خود به آن ها مواد معدنی می دهند که پروتئین اضافه تر دارد. این امر خصوصا برای گوساله های جوان و در حال رشد بسیار مفید است.
  • مواد معدنی: میزان مواد معدنی یونجه با توجه به محتوای مواد معدنی موجود در خاکهایی که یونجه در آنها کاشته می شود، متفاوت است. بنابراین، اهمیت دادن به نگهداری مناسب علوفه و تمیز نگه داشتن چراگاه  برای سلامت غذایی گاوها ضروری است. گاوهای گوشتی به کلسیم، فسفر، پتاسیم و نمک به عنوان مواد معدنی اساسی احتیاج دارند. مقادیر کمی از ید، مس، کبالت، روی و سلنیوم نیز در رژیم غذایی آن ها ضروری است. گاوها به دلیل طعم خوب بلوک های معدنی را لیس می زنند و مواد معدنی و نمکی مورد نیاز خود را تامین می کنند.
  • ویتامین ها: گاوهای گوشتی همچنین به مقدار زیادی ویتامین از جمله ویتامین های A، D و E نیاز دارند. باکتری هایی که در شکمبه یا معده چهارم آن ها وجود دارند، در واقع ویتامین های K و B تولید می کنند؛ بنابراین در مورد تامین این ویتامین ها برای گاو جای نگرانی نیست. گاوهای مضطرب، مانند گاوهایی که اخیراً از شیر گرفته شده اند یا گاوهایی که در مسیرهایی با مسافت های طولانی حمل و نقل شده اند، نیاز به کمی مکمل ویتامین B دارند.

بهترین خوراک دام برای گاوهای گوشتی قبل از ذبح، مخلوطی از ذرت پوست کنده یا ارزن است. این دانه ها ارزان و مغذی هستند و به گوشت چربی اضافه می کنند تا نرم تر شود.

با یک برنامه خوب تغذیه و تهیه بهترین خوراک دام، پرورش دامی با کیفیت خوب خواهید داشت.

بیشتر بخوانید
توصیه هایی برای حفظ سلامت گله

 

خوراندگاه گاو

طرح تغذیه گاو گوشتی

گاوهای گوشتی بسته به سن آنها باید برنامه های مختلف تغذیه را دنبال کنند. گوساله های جوان هنگام رشد و نمو به مواد مغذی مختلفی نیاز دارند. گاوهایی که برای فروش و کشتار آماده می شوند نیز به غذای متفاوت از گاوهای جوان احتیاج دارند.

تفاوت بین  علوفه تازه ، علوفه خشک و یونجه

 گاوهای گوشتی به نسبت گاوهای شیری به انواع مختلف یونجه نیاز دارند. گاوهای شیری از یونجه تازه و سبز و غنی از پروتئین تغذیه می کنند؛ اما واقع چنین غذایی گاوهای گوشتی را بیمار می کند. نفخ شکم، اسهال و سایر مشکلات گوارشی از جمله علائمی هستند که نشان می دهند گاوهای گوشتی گله بیش از حد علوفه تازه مصرف کرده اند.

گاوها در مزارعی که علوفه تازه مختلف دارد بهترین تغذیه را خواهند داشت. این علوفه شامل حبوبات و همچنین علوفه تازه است.

آب: ماده مغذی مهم که اغلب فراموش می شود

آب مهم ترین مادّه ای است که در پرورش گاوهای گوشتی نباید آن را فراموش کنید. اگر چه آب در برنامه های خوراک دام وجود ندارد اما بخش مهمی از یک برنامه خوب خوراک گاو است. گاوها هر روز به آب تمیز و تازه احتیاج دارند. آن ها در هوای سرد روزانه بین 11 تا 114 لیتر آب می نوشند. نیاز گاوها به آب در هوای گرم، به طرز چشمگیری افزایش می یابد و ممکن است لازم باشد حداقل یک بار در روز به ازای هر 45 کیلوگرم وزن خود چهار لیتر آب بنوشند.

می توانید دسترسی به آب را از طریق آبخوری فراهم کنید؛ اما تمیز نگه داشتن آب در داخل این آبخوری مهم است چراکه جلبک به راختی در این آبخوری ها رشد می کند.

نتیجه گیری

پرورش دام فقط با هدف سودآوری کاری نادرست و البته خطرناک است.. یک راه برای به حداکثر رساندن سرمایه گذاری گاو گوشتی، مدیریت تقویم تغذیه ای مناسب و خرید بهترین خوراک دام است.

هر چقدر بتوانید کیفیت خوراک دام خود را بهبود ببخشید، فروشتان از گاوهای پرورشی بهتر خواهد بود. تهیه خوراک دام باکیفیت از بهترین کارخانه خوراک دام مهم ترین راه در رسیدن به این هدف است.

برای امتیازدهی کلیک کنید!
[امتیاز کل: ]
کارخانه خوراک دام و طیور مهرادان لوگو

شرکت خوراک دام و طیور مهرادان از سال 1390 توسط گروهی از کارشناسان و متخصصان تغذیه دام و طیور با هدف رشد و توسعه کیفی صنعت دامپروری و نزدیک شدن به استانداردهای بین المللی، آغاز به فعالیت نموده است. این شرکت رسالت خود را بر خدمت صادقانه، ارائه محصول با کیفیت و مقرون به صرفه، عملگرایی و نوآوری بنا نهاده است. تیم اجرایی، فنی و علمی این شرکت از فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تغذیه دام و طیور تشکیل شده است. شرکت خوراک دام و طیور مهرادان  در نظر دارد با تلاش مداوم و با بهره گیری از آخرین دستاوردهای علمی تحقیقاتی در جهت تولید محصولات استاندارد، سهم مهمی در اعتلای صنعت دام و طیور کشور داشته باشد.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

لوگو مهرادان
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =

Call Now Buttonتماس با مهرادان