مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بهترین مکمل دام و طیور

از دهه‌های پیش، توجه به ایجاد بهترین مکمل دام و طیور افزایش یافته است. شرکت‌هایی که در ایران و سایر کشورهای جهان به تولید این مکمل ها می پردازند، محتویات این ترکیبات را آزموده و سعی در کسب بهترین نتیجه ممکن از آن ها دارند. مکمل های دام و طیور چندین کارآیی دارند که به آن‌ ها پرداخته می شود.

بهترین مکمل دام و طیور این خاصیت را داراست که کمبود مواد غذایی دام و طیور را جبران می کنند و برای بهبود عملکرد هضم و جذب مواد غذایی نیز مفید هستند. مواد حیاتی مورد نیاز دام و طیور را بهبود بخشیده و سبب تعدیل هورمون‌های کبدی و ایجاد تعادل در بدن دام و طیور می شود. برای مثال مکمل های معدنی و آمینو اسید در تغذیه انواع دام و طیور و دامپروری می تواند مفید واقع شود و از دور ریخت مواد غذایی مصرفی حیوانات جلوگیری شود.

خرید بهترین مکمل دام و طیور

علت استفاده از مکمل دام و طیور

مواد معدنی و ویتامین ها جزئئی از نیاز روزانه ی دام و طیور هستند که در بهترین مکمل دام و طیور این نیاز احشام دیده می شود. با وجود کم بودن مقدار این مواد، برای شکل گیری استخوان ها و عضلات، تقویت سیستم ایمنی و سیستم عصبی ضروری هستند. رشد و تولید مثل دام و طیور در صورت فقدان این مکمل ها و مواد معدنی با مشکل رو به رو می شود. با توجه به اهمیت این مکمل ها باید به ازای هر دام مقدار مشخصی بودجه سالانه قرار داده شود. دام ها به 17 نوع ماده ی معدنی در رژیم خود نیاز دارند که باید دقت کنید در مکمل آن ها وجود داشته باشد.

طبق تحقیقات علوفه و مواد غذایی احشام از نظر مس، روی و منگنز و ید دچار کمبود می باشد و نمی تواند نیاز دام را بر طرف سازد. این کمبود در تولید مثل دام خود را بیشتر نشان می دهد و سبب افزایش نرخ مرگ و میر گوساله ها، کم شدن تولید شیر و حساسیت دام به بیماری های مختلف گردد. به همین دلیل برای کاهش این مشکلات باید از بهترین مکمل دام و طیور به میزان 30 گرم برای گوساله ها و بره ها و از 50 تا 100 گرم بسته به هدف دامداران برای احشام استفاده شود. به همین نسبت در جیره ی غذایی طیور و پرندگان کم بودن موادی مشابه فسفر و یا کلسیم باعث کاهش رشد پوسته ی تخم مرغ و شکنندگی و نازک شدن آن می شود. این قبیل کمبودها با اضافه شدن موادی مشابه پودر صدف و DCP جبران می شود.

چه نوع مکملی برای دام و طیور قابل استفاده است؟

به شکل کلی برای تغذیه ی دام و طیور باید از مواد غذایی ارگانیک و یک دست و با کیفیت اسفاده کنید. محصولات غذایی مثل حبوبات، ذرت، سویا و دانه های کتان، کاه و یونجه همگی باید با کیفیت باشند. تنها مکمل هایی که توسط سازمان غذا و دارو تایید شده اند باید برای دام و طیور استفاده گردند. بهترین مکمل  دام و طیور باید در اندازه های دقیق و اندک استفاده شود. در صورتی که خود دامدار این مکمل ها را تهیه می کند باید در اندازه های مواد مختلف دقت داشته باشد. موادی مشابه شهد، گندم متوسط، سبوس برنج و روغن سبزیجاتی که به عنوان افزودنی رژیم غذایی احشام استفاده می شوند باید از محل های مناسب تهیه شوند و مطمئن شوید که فرآورده هایی مثل آنزیم ها و مواد غیر طبیعی که استفاده می گردند برای مصرف خوراکی هستند.

مکمل دام

سازمان غذا و دارو در آمریکا لیستی از افزودنی های مجاز احشام تهیه کرده که در اختیار دامپروری ها قرار می گیرد. برای حصول اطمینان از مجاز بودن مواد خوراکی مورد استفاده خود می توانید این لیست را چک کنید.

برخی از این مواد در لیست زیر اشاره می شود:

  • مواد معدنی پر مصرف: کلسیم، فسفر، منیزیم، سدیم، کلر، پتاسیم و گوگرد
  • مواد معدنی کم مصرف: مس، روی، منگنز، آهن، کبالت، ید و نیکل و وانادیم
  • دی کلسیم فسفات
  • پودر صدف
  • سنگ اهک
  • نمک طعام
بیشتر بخوانید
آشنایی با نژاد گاو سیستانی

آیا بهترین مکمل دام و طیور با مواد دارویی افزودنی به رژیم آن ها تفاوتی دارد؟

 بعضی محصولات بر اساس نوع استفاده و برچسب مورد نظر ممکن است تحت عنوان مکمل و یا دارو طبقه بندی شوند. این مواد و محصولات برای افزایش ارزش غذایی رژیم احشام یا به شکل دوره ای برای درمان و یا پیشگیری از بیماری ها استفاده می شوند. تفاوت دیگری که که مکمل ها با مواد دارویی مورد استفاده برای دام و طیور دارند در اجزای سازنده ی آن ها است. مکمل های غذایی باید تاییدیه سازمان غذا و دارو را داشته و از مواد ارگانیک باشند اما افزودنی های دارویی لزومی به ارگانیک بودن ندارند.

مواد مکملی مثل دی کلسیم فسفات برای فعالیت های سلولی دام مثل انعقاد خون، تبادلات عصبی-عضلانی و افزایش استحکام پوست تخم مرغ استفاده می شوند. کاربرد این ماده در دام ها سبب افزایش تغذیه و اشتها، افزایش میزان شیر آن ها، افزایش استحکام استخوان های آن ها می شود. این ماده در طیور سبب افزایش ضریب تبدیل، بهبود تولید مثل و تخم مرغ در پرندگان می گردد. ‌

پودر صدف نیاز دام و طیور به کلسیم را جبران می کند چرا که حاوی کربنات کلسیم است. برای تامین کلسیم در شیر دام ها و در تخم طیور کاربرد فراوانی دارد.

سنگ آهک نیز حاوی کربنات کلسیم است و باید دقت کرد حجم فلوئور آن بسیار کم باشد.

نمک نیز برای پوشش دادن نیاز دام و طیور به کلر و سدیم استفاده می شود. البته باید دقت داشت که از حد مجاز ماده ی غذایی دام و طیور بیشتر استفاده نشود(حدود یک درصد). موادی مشابه پودر گوشت حاوی نمک هستند و در صورت استفاده از آن ها نیازی به افزودن نمک به ترکیب مکمل وجود ندارد.

بهترین مکمل دام و طیور

برخی مکمل های دام و طیور که باید با ملاحظات خاصی مصرف گردند

کتانجک یا اشنه دریایی: یکی از محصولات کشاورزی است که باید با دقت و فقط در صورت ارگانیک بودن استفاده گردند.

غذای ماهی: بسیاری از مواد غذایی که برای ماهی هستند حاوی ethoxyquin برای نگهداری می-باشند. به همین دلیل برای استفاده در فرآورده های دامی به میزان زیاد، قابل استفاده نیستند.

مخمر+ باکتری: این مواد بدون تایید سازمان غذا و دارو نیز قابل استفاده هستند

متیونین: ماهی و صدف تنها مواد غذایی حیوانی هستند که حاوی این ماده پروتئینی می-باشند و به میزان محدود و به شکل دوره ای قابلیت استفاده در رژیم غذایی احشام دارند.

قیمت بهترین مکمل دام و طیور

اطلاعات از قیمت بهترین مکمل های دام و طیور یکی از دغدغه های خریداران می باشد و برای اطلاع از آن ها باید با کارخانه های تولید کننده بهترین خوراک دام و طیور که به طور عمده به فروش این مکمل ها می پردازند قیمت نهایی محصول را جویا شد.

برای امتیازدهی کلیک کنید!
[امتیاز کل: ]
کارخانه خوراک دام و طیور مهرادان لوگو

شرکت خوراک دام و طیور مهرادان از سال 1390 توسط گروهی از کارشناسان و متخصصان تغذیه دام و طیور با هدف رشد و توسعه کیفی صنعت دامپروری و نزدیک شدن به استانداردهای بین المللی، آغاز به فعالیت نموده است. این شرکت رسالت خود را بر خدمت صادقانه، ارائه محصول با کیفیت و مقرون به صرفه، عملگرایی و نوآوری بنا نهاده است. تیم اجرایی، فنی و علمی این شرکت از فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تغذیه دام و طیور تشکیل شده است. شرکت خوراک دام و طیور مهرادان  در نظر دارد با تلاش مداوم و با بهره گیری از آخرین دستاوردهای علمی تحقیقاتی در جهت تولید محصولات استاندارد، سهم مهمی در اعتلای صنعت دام و طیور کشور داشته باشد.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

لوگو مهرادان
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =

Call Now Buttonتماس با مهرادان