کارخانه خوراک دام و طیور مهرادان / مقالات طیور / آشنایی با بهترین خوراک پلت طیور
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

آشنایی با بهترین خوراک پلت طیور

خرید خوراک باکیفیت برای طیور یکی از دغدغه های همیشگی مرغداران است. تهیه بهترین برند خوراک طیور که بتواند تمامی نیازهای گله را تامین کند، در حفظ سلامت مرغ ها و راندمان گله تاثیر بسزایی دارد. یکی از مهم ترین جیره های غذایی طیور پلت (یا به اصطلاح عامه پلیت طیور) است. اما پلت طیور چه ویژگی هایی باید داشته باشد تا به سلامت گله کمک کند؟ بهترین خوراک پلیت طیور از چه موادی تشکیل شده است؟ با ما در این مطلب همراه باشید تا به بررسی بیشتر این موضوع بپردازیم.

پلت طیور چیست و از چه موادی تشکیل شده است؟

خوراک پلت طیور (Poultry Pellet)، نوعی رژیم غذایی ترکیبی شامل حبوبات، دانه ها، میوه ها و سبزیجات است. خوراک های پلت شامل انواعی از ویتامین های مورد نیاز پرندگان، مواد معدنی، پروتئین، چربی و مواد غذایی که پرندگان به آن نیاز دارند هستند. مزه خوب و بوی دلنشین این خوراک پرندگان را تشویق به مصرف آن می کند. از آن جایی که خوراک پلت طیور با یکدیگر به خوبی ترکیب شده و پخته شده پرندگان قابل به تفکیک بخش های خوشمزه تر آن از هم نیستند. در نتیجه از تمام مواد مورد نیاز به میزان کافی مصرف می کنند. خوراک پلت میزان کمتری مدفوع به نسبت دانه ها تولید می کند. اگر چه که اگر پرنده ای به مصرف دانه ها عادت کند، تغییر رژیم غذایی آن به پلت کاری دشوار خواهد بود. بهتر است زمانی که پرنده شما جوان است شروع به دادن پلت کنید. ماده غذایی که افراد برای پرندگان انتخاب می کنند بسته به ترجیح پرندگان و عادت های غذایی آن ها دارد. در صورتی که پرنده شما دائما بخش خاصی را از رژیم غذایی دانه­ای خود مصرف می کند بهتر است از پلیت طیور استفاده کنید تا مطمئن شوید تمام مواد غذایی لازم را دریافت می کند.

مزایای پلت نسبت به سایر خوراک

پرنده های وحشی زمان زیادی از روز خود را صرف یافتن مواد غذایی می کنند که تمام نیاز های بدن آن ها را پوشش دهد. از طرف دیگر پرنده های خانگی نیز اغلب نیازهای غذایی پیچیده ای دارند و در صورت عدم رعایت این موارد مشکلات سلامتی زیادی برای آن ها ایجاد خواهد شد. در این بخش به مقایسه رژیم غذایی دانه و پلت خواهم پرداخت تا مزایا و معایب هر یک مشخص گردد.

رژیم غذایی دانه ای برای طیور

دانه برای طیور

تعداد زیادی از طیور با رضایت کامل یک رژیم تمام دانه را می پذیرند اما این بدین معنی نیست که این رژیم برای آن­ها لزوماً بهتر است. دانه ها از نظر داشتن مواد معدنی و ویتامین ها معمولاً غنی نیستند و در عین حال چربی بالایی داشته باشند. علاوه بر این کیفیت دانه های مخصوص طیور اغلب پایین تر از حد انتظار است. بیشتر ترکیبات دانه دار طیور فاقد تنوع لازم است یا دارای رنگ های مصنوعی و سایر مواد افزودنی ناسالم است.

سوء تغذیه مرتبط با رژیم های غذایی تمام دانه یکی از شایع ترین دلایل مرگ و میر طیور است. هر چند این به آن معنی نیست که دانه ها نمی توانند جزئی از رژیم غذایی پرندگان باشند. دانه ها به عنوان تشویق عملکرد بسیار مناسبی دارند و در نتیجه باید با سایر اجزای خوراک طیور هماهنگ و متعادل باشند.

رژیم غذایی پلیت برای طیور

خوراک پلت طیور غالبا رژیم غذایی توصیه شده برای مرغداری هاست. این امر به دلیل آن است که خوراک پلت طیور به گونه ای طراحی شده تا از نظر تغذیه ای برای پرندگان یک غذای کامل باشد. خوراک پرنده باید از نظر چربی، ویتامین و مواد معدنی در تعادل باشد تا سالم بمانند. هر چند تمام خوراک های پلت طیور مشابه هم نیستند. مشابه ترکیبات دانه دار، ترکیباتی از پلت ها نیز وجود دارند که دارای رنگ مصنوعی و اجزایی هستند که از نظر ارزش غذایی کم اهمیت اند. پس در نتیجه مهم است که خوراک پلتی پیدا کنید که از نظر ارزش مواد غذایی سازنده با کیفیت باشند.

بهترین پلت طیور

علاوه بر این موارد، بسیاری از پرندگان خوراک پلیت طیور را دوست ندارند و تغییر رژیم غذایی آن ها از دانه به پلت مشکل باشد. برخی پرندگان حتی به طرز خطرناکی خود را گرسنگی می دهند تا از خوراک پلت مصرف نکنند، برخی نیز از اساس خوراک پلت را به عنوان غذا نمی شناسند. در صورتی که میخواهد رژیم غذایی پرنده خود را از دانه به پلت تغییر دهد با دام­پزشک مشورت کنید. تغییر ذائقه طیور یک شبه رخ نمی دهد و به زمان نیاز دارد.

بیشتر بخوانید
نقش ویتامین ها در سلامت طیور

بهترین نوع پلیت طیور کدام است؟

بهترین نوع خوراک پلت باید 60 تا 80 درصد حجم رژیم غذایی پرندگان را تامین کند و مشابه غذاهای سگ­سانان تمام نیاز پرنده به مواد غذایی را رفع کند. بهترین نوع پلت شامل آن هایی هستند که از مواد ارگانیک ساخته شده و فاقد مواد نگهدارنده، رنگ های مصنوعی و افزودنی های غیر مجاز هستند. از آن جایی که پرندگان به ظاهر و بافت مواد غذایی بیشتر اهمیت می دهند به نسبت بو و مزه، بهترین نوع پلت باید آن مواردی باشد که از نظر بافت برای طیور خوش­آیند است.

نحوه تهیه پلت برای مرغ ها

برای تهیه پلت قوانین بنیادی وجود دارد. از جمله این که حاوی مواد پروتئینی باشد که می تواند از تخم مرغ پخته، مخلوط لوبیا، غلات کامل یا پنیر بدون چربی و کره بادام زمینی به مقدار بسیار کم استفاده کنید. باید در نظر داشته باشید تمام طیور به پروتئین نیاز دارند.

ماده بعدی برای تهیه پلت ویتامین ها و مواد معدنی و سنگ ریزه ها هستند. بهترین فرمول برای ترکیب این مواد معدنی مثل ویتامین D3 در پلت می باشد چرا که ریختن این مواد در دانه ها سبب هدر رفتن آن ها خواهد شد و ریختن این مواد در آب نیز سبب رشد باکتری های مضر می شود. از آن جایی که ویتامین و مواد معدنی طیور باید روزانه تامین شود می توانید از پودر استخوان، پودر صدف یا پودر پوست تخم مرغ در ترکیب پلت بهره ببرید. با توجه به نوع طیور بهترین خوراک پلت و بهترین برند خوراک طیور را استفاده کنید.

چگونه رژیم غذایی طیور را از دانه به پلت تغییر دهم؟

اگر چه که هدف اصلی مصرف حجم عمده­ای از پلت می باشد اما بهتر است که طیور را تدریجا با آن آشنا کنید. و به همین ترتیب کم کم از حجم دانه ها بکاهد. یکی از ساده ترین راه های جایگزینی استفاده از ترکیب مواد غذایی جدید و قدیم است به این صورت که مواد غذایی قدیم 75 درصد کل حجم و مواد جدید 25 درصد آن را تشکیل دهند. به تدریج باید این درصد ها را به هدف خود نزدیک سازید.

برای امتیازدهی کلیک کنید!
[امتیاز کل: ]
کارخانه خوراک دام و طیور مهرادان لوگو

شرکت خوراک دام و طیور مهرادان از سال 1390 توسط گروهی از کارشناسان و متخصصان تغذیه دام و طیور با هدف رشد و توسعه کیفی صنعت دامپروری و نزدیک شدن به استانداردهای بین المللی، آغاز به فعالیت نموده است. این شرکت رسالت خود را بر خدمت صادقانه، ارائه محصول با کیفیت و مقرون به صرفه، عملگرایی و نوآوری بنا نهاده است. تیم اجرایی، فنی و علمی این شرکت از فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تغذیه دام و طیور تشکیل شده است. شرکت خوراک دام و طیور مهرادان  در نظر دارد با تلاش مداوم و با بهره گیری از آخرین دستاوردهای علمی تحقیقاتی در جهت تولید محصولات استاندارد، سهم مهمی در اعتلای صنعت دام و طیور کشور داشته باشد.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

لوگو مهرادان
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 3 =

Call Now Buttonتماس با مهرادان