کارخانه خوراک دام و طیور مهرادان / مقالات دام / چگونه بهترین کنسانتره دامی را انتخاب کنم؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

چگونه بهترین کنسانتره دامی را انتخاب کنم؟

هزینه های زیاد تولید و حمل کنسانتره های دامی موجب می شود تا این نوع خوراک دام نسبت به علوفه و دیگر خوراک دام ارزش بیشتری پیدا کند. دام ها برای افزایش بازدهی باید بیشتر رشد خود را از علوفه، ترجیحاً علوفه تازه به دست آورند. اما کنسانتره های دامی هم باید در برخی از زمان های زندگی دام مصرف شوند و اهمیت بالایی دارند.

اما کدام کنسانتره بهترین کنسانتره دامی به حساب می آید؟ چطور باید اطمینان حاصل کنم که هزینه ها بازدهی داشته است؟ در این مطلب تصمیم داریم تا به بررسی بیشتر این موضوع بپردازیم.

بهترین کنسانتره دامی

چگونه بهترین کنسانتره دامی را انتخاب کنم؟

برای انتخاب بهترین کنسانتره گوساله، گاو و انواع دام ها، مواد مغذی داخل خوراک یعنی انرژی، پروتئین، مواد معدنی، فیبر و  نشاسته از اهمیت بسیار بیشتری نسبت به  ترکیب عناصر جداگانه برخوردارند. همیشه باید کنسانتره ها را بر اساس مواد مغذی داخل آن ها خریداری کنید.

کدام کنسانتره برای دام شما مناسب است؟

انرژی محدودترین نوع مواد غذایی در خوراک گاوها است. به همین دلیل باید همیشه میزان انرژی موجود در یک کنسانتره را بررسی کنید. حجم انرژی کنسانتره های میکس مورد نیاز برای بیشترین سطح عملکردی گاوهای گوشتی مادر یا در حال از شیر گرفتن گوساله حداقل 0.94 UFL  در هر کیلوگرم و 0.92 UFV  در هر کیلوگرم برای گاوهای دیگر است (UFL واحد اندازه گیری انرژی برای گاوهای شیرده و UFV واحد اندازه گیری انرژی برای گاوهایی است که گوساله هایشان بزرگ شده اند).

علاوه بر انرژی موجود در کنسانتره، پروتئین نیز باید بررسی شود. نیاز به پروتئین با توجه به یه موضوع تعیین می شود:

 1. نوع دام (گوشتی یا شیری بودن آن)
 2. مرحله چرخه تولیدی که در آن قرار دارد
 3. علوفه ای که در ابتدا به آن خورانده شده است.

در مورد مواد معدنی باید گفت به جز مواد معدنی که جدا به دام های خود می دهید باید میزان مواد معدنی موجود در کنسانتره ها را نیز بررسی کنید. همچنین بررسی کنید که میزان کنسانتره ای که در طول روز به دام می دهید، مقدار مادّه معدنی مناسبی داشته باشد. برای مثال اگر بر روی برچسب محصول نوشته شده که باید روزی 5 کیلوگرم به دام بدهید، نباید این میزان را به 10 کیلوگرم برسانید چراکه مصرف بیش از حد مواد معدنی، خطر مسمومیت را برای دام به همراه دارد.

میزان پروتئین خام (CP) مورد نیاز بر حسب درصد در هر کیلوگرم کنسانتره برای جیره های غذایی بر پایه علوفه تازه و خوراک مختلف مناسب انواع دام

نوع دام حیره های بر پایه علوفه تازه
10 درصد پروتئین خام در هر سیلاژ
14 درصد پروتئین خام در هر سیلاژ جیره های غذایی آزادانه
اسب های تازه از شیر گرفته شده (با میزان مصرف خوراک 1 تا 1.5 کیلوگرم) 20% 12%
اسب های تازه از شیر گرفته شده (با میزان مصرف خوراک 2.5 کیلوگرم) 16%
گاوهای گوشتی مادر
گاوهای گوشتی مادر که گوساله آن ها در پاییز به دنیا می آیند (گاوهایی که با گوساله یشان به فروش می رسند) 18% 12%
گاوهای مادّه آماده فروش برای ذبح (+500 کیلوگرم) 20% 12%
گاوهای نر در حال رشد 18% 12% 12-13%
گاوهای مادّه پیش از ذبح 14% 11-12% 11-12%

 

چگونه می توانم بازدهی دام هایم را با کنسانتره به حداکثر برسانم؟

برای افزایش بازدهی دام موارد زیر را به یاد داشته باشید:

 • همیشه در مورد مواد مغذی موجود در کنسانتره اطلاعات لازم را کسب کنید و مطمئن شوید که چه میزان انرژی، پروتئین، مواد معدنی و فیبر دارد.
 • از بهترین تولیدکننده خوراک دام و کارخانه خوب تولید کنسانتره محصولات مورد نیاز خود را تهیه کنید. زمانی که می خواهید برای دام هایتان مواد غذایی تهیه کنید، قطعاً با قیمت های مختلفی مواجه می شوید. به یاد داشته باشید که بهترین خوراک دام بهترین دام را به شما می دهد و بازدهی دامپروری شما به حداکثر می رسد.
 • ارزانترین کنسانتره دامی یا گران ترین آن تعیین کننده بازدهی محصول نیست. تنها کیفیت و میزان مواد مغذی موجود است که نشان می دهد یک کنسانتره محصولی مناسب است یا خیر.
 • کنسانتره های با پروتئین بالا لزوماً بیشترین میزان انرژی را ندارند. میزان انرژی یک کنسانتره با میزان پروتئین 14 درصد ممکن است که بالاتر از کنسانتره ای با 18 درصد پروتئین باشد اما این مسئله قطعی نیست.
 • تصور نکنید که اگر مواد مغذی را به صورت مستقیم خودتان به گاو بدهید بهتر از زمانی است که به او کنسانتره میکس می دهید. خرید بهترین کنسانتره دام پرواری و گوشتی از کارخانه ای معتبر این اطمینان را به شما می دهد که گاو بهترین تغذیه را خواهد داشت.
بیشتر بخوانید
فواید مصرف قلم گاو را بهتر بشناسید

اگر قیمت کنسانتره بالا بود، چه کار کنم؟

اگر هزینه کنسانتره بالاتر از بودجه ای است که برای دامداریتان نیاز دارید، روش های زیر می تواند به شما در کنترل و مدیریت خوراک دام کمک کند:

 • کنسانتره را به صورت عمده خریداری کنید که هزینه آن بسیار کمتر از خرید آن در مقدار کم است.
 • فقط به میزان مورد نیاز دامتان به آن کنسانتره بدهید. وضعیت بدنی دام را بررسی کنید و با توجه به نوع آن میزان مورد نیاز کنسانتره را بررسی کنید. به کمک مشاوره با یک کارشناس جیره نویسی مناسب می توانید بهترین میزان خوراک برای دامتان را تعیین کنید.
 • با حفظ بهداشت و سلامت دام، مصرف خوراک را بهینه نمایید.
 • زمانی که دام به مرحله پایانی می رسد، میزان کنسانتره را در جیره غذایی او محدودتر کنید.

مواد رایج موجود در کنسانتره ها چیست؟

مواد موجود در کنسانتره ها عبارتند از:

کنسانتره های انرژی زا

 • جو
 • گندم
 • ذرت
 • تفاله مرکبات
 • تفاله چغندر
 • کنجاله سویا
 • سبوس گندم
 • مولاس (شیره)

کنسانتره های پروتئینی

 • کنجاله سویا
 • ذرت تقطیر شده
 • گلوتن ذرت
 • کنجاله کلزا
 • کنجاله هسته خرما
 • کنجاله آفتابگردان

نتیجه گیری

کنسانتره ها بخش مهمی از خوراک دام هستند و باید در مراحل مختلف زندگی دام و با توجه به نوع آن بهترین کنسانتره دامی را تهیه کرد. کنسانتره های باکیفیت به افزایش بازدهی دام های شما کمک بسزایی خواهند کرد.

برای امتیازدهی کلیک کنید!
[امتیاز کل: ]
کارخانه خوراک دام و طیور مهرادان لوگو

شرکت خوراک دام و طیور مهرادان از سال 1390 توسط گروهی از کارشناسان و متخصصان تغذیه دام و طیور با هدف رشد و توسعه کیفی صنعت دامپروری و نزدیک شدن به استانداردهای بین المللی، آغاز به فعالیت نموده است. این شرکت رسالت خود را بر خدمت صادقانه، ارائه محصول با کیفیت و مقرون به صرفه، عملگرایی و نوآوری بنا نهاده است. تیم اجرایی، فنی و علمی این شرکت از فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تغذیه دام و طیور تشکیل شده است. شرکت خوراک دام و طیور مهرادان  در نظر دارد با تلاش مداوم و با بهره گیری از آخرین دستاوردهای علمی تحقیقاتی در جهت تولید محصولات استاندارد، سهم مهمی در اعتلای صنعت دام و طیور کشور داشته باشد.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

لوگو مهرادان
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 10 =

Call Now Buttonتماس با مهرادان