کارخانه خوراک دام و طیور مهرادان / طیور / بیماری های طیور و درمان آن ها
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بیماری های طیور و درمان آن ها

یکی از مهم ترین چالش های صنعت تجارت مرغداری در بعضی از کشورها بیماری های طیور شایع است. مواردی پیش آمده است که کشاورزان به دلیل شیوع ناگهانی بیماری های طیور، سرمایه گذاری چندین هزار دلاری خود را از دست داده اند.

بیماری های طیور

بیماری های رایج طیور از طریق عوامل مختلف مانند باکتری ها، انگل ها، ویروس ها و قارچ ها رخ می دهد. علاوه بر آن ها، مدیریت نامناسب مزرعه طیور، تغذیه ناسالم طیور و محیط نامناسب پرورش طیور باعث ایجاد بیماری در بین مرغ ها می شود.

به عنوان مثال، برونشیت عفونی یک نوع بیماری مرغی بسیار مسری است که از طریق هوای محیط، بسته های غذا، پرندگان مرده در بین طیور که باعث آلودگی می شوند و همچنین جوندگان انتشار می یابد. بنابراین به پرورش دهندگان توصیه می شود که به جهت حفظ سرمایه چند میلیون دلاری خود، مرغ های خود را از هر گونه بیماری ناگهانی محافظت کنند.

بیماری مرغ چیست؟ به شرایطی که باعث اختلال در عملکرد طبیعی مرغ شود گفته می شود. در واقع این یک تعریف ساده برای بیماری های طیور است.

رایج ترین بیماری های طیور

تعدادی از بیماری های رایج طیور، علائم و روش های درمانی آن ها به شرح زیر است:

1. آبله مرغان (بیماری شایع طیور)

در صورت مشاهده لکه های سفید، ایجاد زخم روی شانه های جوجه ها، زخم های سفید در دهان یا نای، توقف تخمگذاری در مرغ ها می توانید این احتمال را بدهید که مرغ های شما مبتلا به آبله مرغان هستند.

درمان برای این نوع بیماری های طیور وجود دارد. به عنوان مثال برای درمان آبله مرغان می توان به جوجه ها غذای نرم داد و یا یک مکان گرم و خشک برای آن ها تهیه کرد. با مراقبت و رسیدگی می توان پرندگان را به احتمال زیاد از بیماری نجات داد.

اگر می خواهید که پرندگان شما به این بیماری مبتلا نشوند، بایستی آن ها را در قبال بیماری آبله مرغان واکسینه کنید. در غیر اینصورت آن ها از طریق سایر مرغ های آلوده، پشه ها و حتی از طریق هوا به این ویروس آلوده شوند و بیمار شوند.

2. بوتولیسم

اگر مشاهده کردید که مرغ های شما دچار لرز شده اند، باید نگران شوید. در صورت مبتلا شدن جوجه های شما به بوتولیسم، ممکن است لرز جوجه ها به فلج کامل آن ها تبدیل شود و تنفس آن ها نیز دچار مشکل خواهد شد.

بیماری بوتولیسم یک بیماری جدی است. در این بیماری پرهای جوجه ها به راحتی ریخته می شود و به طور معمول مرگ طی چند ساعت رخ می دهد.

برای درمان بوتولیسم چه کاری می توان انجام داد؟

برای این بیماری نوعی آنتی توکسین وجود دارد که می توان آن را از دامپزشکی ها تهیه کرد. این دارو گران قیمت است.

در صورت مبتلا شدن جوجه های شما به بیماری بوتولیسم، به این معنی است که نوعی گوشت مرده در کنار غذا و آب آن ها باقی مانده است که غذا و آب آن ها را آلوده کرده است. این بیماری قابل پیشگیری است به شرطی که جوجه های خود را در یک محیط تمیز نگه دارید و لاشه مرده را از اطراف محیط آنها تمیز کنید.

3. وبا مرغ

اگر مشاهده کردید که پرندگان دچار اسهال مایل به سبز یا مایل به زرد شده اند، درد مفصلی آشکاری دارند، به سختی نفس می کشند و دچار کبودی در سر شده اند، باید به این بیماری مشکوک شوید. وبا مرغ یک بیماری باکتریایی است که می تواند از طریق حیوانات وحشی یا غذا و آبی که به این باکتری آلوده شده است، سرایت شود.

مرغی که درگیر این بیماری شده است هیچ نوع درمان واقعی برای آن وجود ندارد. اگر هم بر حسب اتفاق مرغ شما زنده بماند، همیشه ناقل بیماری خواهد بود.

بنابراین معمولا توصیه می شود که نگهداری نشوند و لاشه آن ها را از بین ببرید تا بیماری از آن ها سرایت نکند.

واکسن وبا برای جوجه های شما وجود دارد که می تواند از ادامه بیماری جلوگیری کند.

بیماری های مختلف طیور

4. برونشیت عفونی

این نوع بیماری ممکن است برای افرادی که تازه شروع به کار کرده اند، نیمی از جوجه های پرورشی را از بین ببرد. در صورت مشاهده عطسه، سرفه و خروپف متوجه بیماری خواهید شد. سپس آبریزش بینی و اشک از چشم رخ می دهد.

تخمگذاری در آن ها نیز متوقف خواهد شد.

اما خبر خوب این است که شما می توانید برای جلوگیری از تاثیر این بیماری بر جوجه های خود واکسن بزنید.

با این حال، اگر واکسن را تهیه نکردید، باید با دیدن این علائم به سرعت اقدام به درمان کنید. برونشیت عفونی یک بیماری ویروسی است و به سرعت از طریق هوا سرایت می کند.

برای درمان برونشیت عفونی، برای جوجه های خود مکانی گرم و خشک تهیه کنید تا درمان شوند.

5. کوریزا عفونی (بیماری شایع طیور)

بایستی بدانید که پرندگان شما وقتی ورم می کنند دچار این بیماری شده اند. چشمانشان به معنای واقعی متورم، بسته و شانه هایشان متورم خواهد شد. سپس دچار آبریزش بینی و اشک از چشم می شوند. تخمگذاری در آن ها متوقف شده و در زیر بال های آن ها رطوبت وجود دارد.

متاسفانه هیچ واکسنی برای جلوگیری از این بیماری وجود ندارد.

هنگامی که جوجه های شما به این بیماری مبتلا شدند، باید آنها را کنار گذاشت. در غیر این صورت، آن ها ناقل بیماری برای دیگر جوجه ها خواهند شد که برای بقیه گله شما خطرناک است.

پس از آن حتما لاشه را دور بریزید تا حیوان دیگری به آن آلوده نشود.

با این حال، اگر عامل این بیماری یک باکتری باشد، فقط از طریق آب آلوده، سایر پرندگان آلوده و سطوح آلوده به باکتری سرایت می کند.

بنابراین اگر مرغ های خود را از سایر مرغ های آلوده در امان نگه دارید و خوراک و آب آن ها را تمیز نگه دارید، باید از این بیماری در امان باشند.

6. کمبود مواد مغذی

خوراک طیور باید سالم و سرشار از ارزش غذایی باشد و در صورت عدم تهیه آن ها، ممکن است از بیماری ها و مسائل مختلف رنج ببرند. به عنوان مثال، کمبود کلسیم منجر به راشیتیسم و ساختار استخوان ضعیف می شود. به همین ترتیب، اگر پرندگان انرژی کافی دریافت نکنند، در تخم گذاری دچار مشکل می شوند.

برای امتیازدهی کلیک کنید!
[امتیاز کل: ]
کارخانه خوراک دام و طیور مهرادان لوگو

شرکت خوراک دام و طیور مهرادان از سال 1390 توسط گروهی از کارشناسان و متخصصان تغذیه دام و طیور با هدف رشد و توسعه کیفی صنعت دامپروری و نزدیک شدن به استانداردهای بین المللی، آغاز به فعالیت نموده است. این شرکت رسالت خود را بر خدمت صادقانه، ارائه محصول با کیفیت و مقرون به صرفه، عملگرایی و نوآوری بنا نهاده است. تیم اجرایی، فنی و علمی این شرکت از فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تغذیه دام و طیور تشکیل شده است. شرکت خوراک دام و طیور مهرادان  در نظر دارد با تلاش مداوم و با بهره گیری از آخرین دستاوردهای علمی تحقیقاتی در جهت تولید محصولات استاندارد، سهم مهمی در اعتلای صنعت دام و طیور کشور داشته باشد.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

لوگو مهرادان
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 1 =

Call Now Buttonتماس با مهرادان