کارخانه خوراک دام و طیور مهرادان / مقالات دام / تاثیر خوراک بر کیفیت گوشت گاو
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تاثیر خوراک بر کیفیت گوشت گاو

بخش عمده ای از کار در صنعت گوشت گاو مربوط به اطمینان از بی خطر بودن و مفید بودن گوشت گاو برای مصرف کنندگان است. این امر موجب شد تا تلاش هایی برای اطمینان از عدم وجود بقایای شیمیایی و کاهش کیفیت گوشت گاو در بازارها صورت گیرد. این برنامه ها در وهله اول در راستای تضمین سلامت و ایمنی گوشت ارائه و پیگیری می شوند. در مراحل بعدی نظارت شامل بهترین شیوه های مدیریتی که درجه کیفیت گوشت گاو را بهبود می بخشد ، پیاده سازی و اجرا می شوند. سازمان نظارت بر فرآورده های گوشتی بیان می کند که نقطه اصلی اهرم برای بهبود رقابت و بازپس گیری سهم بازار توسط تولیدکنندگان و واردکنندگان گوشت، بهبود سازگاری و کیفیت گوشت گاو می باشد. همچنین با بررسی میزان فروش و نوع گوشت نشان می دهد که افراد هنگام خرید گوشت گاو حساسیت  بیشتری نشان داده و توجه به خوش طعمی و کاهش چربی بیش از پیش احساس می شود.

کیفیت یک عامل مهم در فروش گوشت گاو

منظور از کیفیت گوشت گاو چیست؟

بسیاری از مصرف کنندگان با درجه های کیفیت گوشت گاو آشنایی دارند و ممکن است بر اساس درجه های کیفیت تصمیم به خرید بگیرند. اما  اصطلاح “کیفیت” می تواند گیج کننده باشد. مصرف کنندگان و حتی تولید کنندگان معمولاً در تعریف کیفیت گوشت گاو به مشکل برمیخورند. ولی به طور کلی با توجه به نکات خاصی می توان کیفیت گوشت مورد نظر را تا حد زیادی تخمین زد. تازه بودن مدت زمان بسته بندی گوشت از نکات حائز اهمیت در میزان کیفیت گوشت گاو به شمار می رود. همچنین گوشت هایی که به مدت طولانی در سردخانه نگهداری می شود هم به لحاظ ارزش غذایی . هم به لحاظ طعم دستخوش تغییراتی می گردند. از اینرو هر چه گوشت تازه تر و مدت زمان بسته بندی آن کمتر باشد کیفیت بالاتری دارد. از دیگر جنبه هایی که در انتخاب میزان کیفیت گوشت اهمیت دارد زمان آماده سازی و پخت آن و همچنین طعم بو و مزه آن استت. همچنین میزان بسته بندی، نوع بسته بندی نیز در میزان رضایت مشتری و بالا بردن کیفیت گوشت موثر است. هنگامی که گوشت دارای کیفیت مناسب باشد ولی حجم بسته بندی آن بزرگ و قیمت آن بالا باشد ممکن است در فروش محصول موثر باشد. پس علاوه بر کیفیت اصلی گوشت توجه به سایر نکات نیز می تواند در تقاضا مردم برای خرید گوشت موثرباشد. ظاهر و رنگ گوشت نیز نشان دهنده کیفیت گوشت است و در جلب رضایت مشتری موثر است. معمولا گوشت هایی که ظاهری شبیه به سنگ مرمر دارند و رگه های چربی در دور یا اطراف آنها دیده می شود بسیار مورد پسند قرار می گیرند. رنگ قرمز و شفاف که نشان دهنده تازه بودن گوشت است از جمله مواردی است که می تواند در فروش و کیفیت گوشت موثر باشد.

انواع رنگ گوشت گاو

انواع رنگ و شکل گوشت گاو

چه عواملی در کیفیت گوشت گاو موثرند؟

نکته بعدی که در کیفیت گوشت موثر است، نژاد حیوانی است که گوشت از آنها تهیه و تولید می شود. نژادهای گاوها بر میزان گوشت و وزن آنها و همچنین میزان شیردهی آنها بسیار موثر است. از اینرو بعضی از نژاد به عنوان نژاد گاو شیرده و بعضی دیگر تحت عنوان نژاد گاو گوشتی مشهور و معروف اند. یکی از بهترین نژادهای گاو گوشتی که در سراسر جهان مشهور است و گوشت تهیه شده از آن از کیفیت و طعم مطلوبی برخوردار است، نژاد گاو هرفورد می باشد. این نژاد معمولا در کشور انگلستان پرورش می یابد. گاوهایی با نژاد سوئیسی نیز از کیفیت مناسبی برای تهیه گوشت برخوردار می باشند.

همچنین شرایط پرورش دام نیز در کیفیت گوشت گاو موثر است. شرایط پروش شامل غذا حیوان، شرایط بهداشتی و محیطی  را در بر میگیرد. هر چه محیط پرورش و دامداری از لحاظ بهداشتی مطلوب تر باشد، حیوانات نیز کمتر در معرض بیماری هایی باکتریایی و دامی قرار می گیرند و در نتیجه گوشت و بدن سالم تری دارند. گاهی اوقات ممکن است در اثر بیماری های باکتریایی، عوامل عفونی و یا بیماری زا در گوشت گاو یافت شود که این مورد توسط واحد بهداشت و بازرسی بررسی می گردد. همچنین غذا و یا علوفه هر چه مرغوب تر باشد،گاو پروار و چاق تر می باشد. انتخاب بهترین خوراک دام تاثیر بسزایی در کیفیت محصول نهایی دارد.

تغذیه و کیفیت گوشت

استفاده از بهترین پلت دامی در کیفیت گوشت گاو موثر است.

از دیگر عواملی که در کیفیت گوشت گاو موثراست، سن حیوان می باشد. هر چه گاو پیرتر و مسن تر باشد، گوشت آن سفت تر است و دیر تر آماده می گردد. همچنین ممکن است طعم و مزه آن نیز کمی تغییر کند. در عوض هر چه حیوان جوان تر باشد گوشت آن ترد تر است و طعم و کیفیت بهتری نیز دارد.

بیشتر بخوانید
نقش تغذیه بر تولیدمثل گاو

آیا گوشت های منجمد دارای کیفیت مناسب هستند؟

تازه بودن گوشت

تازگی یک عامل مهم در کیفیت گوشت گاو

یکی از انواع گوشت هایی که در بازار ایران به فروش می رسد، گوشت های منجمد هستند که معمولاً از کشور برزیل وارد می شوند. این گوشت ها به دلیل  آنکه مسافت طولانی را طی می کنند تا به سایر نقاط جهان ارسال شوند در دماهای زیر صفر منجمد می شوند تا از فاسد شدن آنها جلوگیری شود. اما این به معنی نداشتن کیفیت در این نوع گوشت ها نیست. نوع مصرف و پخت و پز این گوشت ها می تواند کیفیت، طعم و ارزش غذایی آنها را تحت تاثیر قرار دهد. تا زمانی که این گوشت ها منجمد باشند ارزش غذایی آنها حفظ می گردد. اما اگر دمایی که این گوشت ها در آن نگهداری می شود تغییر کند و گرم تر و یا مجددا سرد شود ممکن است باعث تغییر در ارزش غذایی و طعم آن شود. روش خارج کردن این گوشت ها از حالت منجد جهت مصرف نیز بسیار مهم است. برای اینکه کیفیت گوشت های منجمد حفظ شود نباید آنها در آب جوش یا آب گرم فرو کرد تا از حالت منجمد خارج شوند. این کار موجب می شود که یک حالت خونابه تشکیل شده و ساختار پروتئین و ویتامین های موجود در گوشت تغییر پیدا کند و از کیفیت آن کاسته شود. گوشت های منجمد را باید چند ساعت قبل از مصرف در دمای اتاق گذاشت تا به مرور زمان از حالت انجماد خارج شوند و بعد شروع به پخت و پز آنها نمود. پس کیفیت این نمونه از گوشت ها تا حد زیادی به نحوه نگهداری و استفاده آنها برمی گردد.

برای امتیازدهی کلیک کنید!
[امتیاز کل: ]
کارخانه خوراک دام و طیور مهرادان لوگو

شرکت خوراک دام و طیور مهرادان از سال 1390 توسط گروهی از کارشناسان و متخصصان تغذیه دام و طیور با هدف رشد و توسعه کیفی صنعت دامپروری و نزدیک شدن به استانداردهای بین المللی، آغاز به فعالیت نموده است. این شرکت رسالت خود را بر خدمت صادقانه، ارائه محصول با کیفیت و مقرون به صرفه، عملگرایی و نوآوری بنا نهاده است. تیم اجرایی، فنی و علمی این شرکت از فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تغذیه دام و طیور تشکیل شده است. شرکت خوراک دام و طیور مهرادان  در نظر دارد با تلاش مداوم و با بهره گیری از آخرین دستاوردهای علمی تحقیقاتی در جهت تولید محصولات استاندارد، سهم مهمی در اعتلای صنعت دام و طیور کشور داشته باشد.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

لوگو مهرادان
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 15 =

Call Now Buttonتماس با مهرادان