کارخانه خوراک دام و طیور مهرادان / مقالات / چگونه بفهمم جوجه ام نر است یا مادّه
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

چگونه بفهمم جوجه ام نر است یا مادّه

برای امتیازدهی کلیک کنید!
[کل: %امتیاز کل% میانگین: 5]

بعد از اینکه جوجه ها در مرغداری به دنیا می آیند یکی از مهم ترین کارهایی که مرغدار بعد از انتخاب بهترین خوراک طیور باید در نظر بگیرد، تعیین جنسیت آن ها است. اهمیت تعیین جنسیت جوجه ها به این دلیل است که بعدها در نحوه جوجه کشی و برنامه ریزی برای جفت کردن جوجه ها اهمیت زیادی دارد.

تعیین جنسیت نیاز به صبر دارد و باید چند هفته ای از تولد جوجه ها بگذرد تا امکان تعیین جنسیت فراهم شود. زیرا با بزرگ تر شدن جوجه ها، رفتار و ساختمان کلی بدن و ویژگی های دیگر جوجه ها باعث می شود که جنسیت آن به طور دقیق معلوم شود.

جوجه مادّه یا نر

زمان تعیین جنسیت جوجه ها چه زمانی است؟

زمان طبیعی تشخیص جنسیت جوجه ها بین 5 تا 7 هفتگی آن ها است. در واقع پیش از این نمی توان تشخیص درستی داشت زیرا آن ها تقریبا ویژگی های مشترک و مشابهی دارند که تفکیک را سخت می کند.

به همین خاطر مرغداران چند هفته اولیه را صبر می کنند، سپس اقدامات تعیین جنسیت را انجام می دهند.

ویژگی های جوجه های نر و ماده

برای تعیین جنسیت جوجه ها باید ویژگی های آن ها را بررسی کنید زیرا هرکدام خصوصیات خود را دارند.

جوجه های مادّه که همان مرغ هستند ویژگی های زیر را دارا هستند:

 • رنگ جوجه ها: به طور طبیعی مرغ ها رنگ شان سفید است.
 • اندازه و سایز کلی اندام: جوجه های ماده ظریف تر و کوچک تر هستند. این ویژگی را حتی می توانید در هفته دوم یا سوم مشاهده کنید.
 • ویژگی مخرج جوجه ها: جوجه های ماده در اطراف مخرج شان برآمدگی خاصی وجود ندارد و صاف است. این را می توانید با لمس کردن متوجه شوید.

البته متخصصین می توانند این روش را برای تشخیص بکار گیرند و احتمال دارد افراد ناشی نتوانند با این روش تشخیص دقیقی داشته باشند.

 • مرغ ها معمولاً در هفته های بعدی رفتارهایی مثل ترسیدن و یا وحشت زدگی را از خود نشان می دهند که شما از علامت های رفتاری آن ها خواهید فهمید.
 • جوجه های ماده شانه ها و ریش های کوچک تری دارند.
 • تا زمانی که جوجه ماده برای تولید مثل آماده نشود شانه هایش قرمز نمی شود.
تعیین جنسیت جوجه ها

یکی دیگر از راه های تعیین جنسیت جوجه ها بررسی بال آن ها است.

ویژگی های جوجه های نر

 • خروس ها به طور معمول رنگ شان قهوه ای است.
 • خروس ها در هفته دوم و سوم بعد از تولد بسیار قوی هیکل تر از ماده ها هستند. در واقع در مقایسه با ماده ها مشاهده می کنیم که رشد بیشتری داشته اند.
 • زمانی که مقعد خروس ها را با دست لمس کنید اطراف آن یکسری برآمدگی وجود دارد.
 • خروس ها یا جوجه های نر شانه ها و ریش هایی بلند دارند.
 • شانه های خروس ها زودتر به رنگ صورتی و قرمز متمایل می شوند.

آیا در تعیین جنسیت امکان خطا وجود دارد؟

کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند تایید می کنند که بله احتمال خطا در تعیین جنسیت وجود دارد. در مواردی مشاهده شده است که یک جوجه ماده تشخیص داده شده، اما بعد از 9 هفته تشخیص ها غلط از آب درآمده است.

بنابراین عجله ای در تشخیص جنسیت نداشته باشید و صبر کنید که جوجه ها بزرگ تر شوند.

تشخیص مرغ از خروس حتی برای متخصصین این حوزه قدری پیچیده است. بنابراین اگر دیدید در تمامی هفته های اول جوجه ویژگی های نر را داشته است اما بعد از این مدت جوجه تخم گذاری کرد تعجب نکنید. این اتفاقات کم رخ نمی دهد.

نتیجه گیری

بنابر اطلاعاتی که در این مقاله آمد، دو نکته اساسی مشخص گردید:

 • سن مناسب تشخیص نر یا ماده بودن جوجه ها 5 تا 7 هفتگی است. پیش از این تشابهات ظاهری آن ها به قدری است که امکان تشخیص وجود ندارد.
 • بعد از گذشت چند هفته حتی با ظهور تفاوت های رفتاری و اندام جوجه ها باز هم نمی توانیم به طور صد در صد به تشخیص مان یقین داشته باشیم. باید صبر کنیم تا جوجه ها هفته 9 ام را رد کنند تا تشخیص نهایی شود. تشخیص در هفته های 5 تا 7 تا 95 درصد درست است. اما گاهی همان پنج درصد نیز سوپرایز کننده هستند.
بیشتر بخوانید
استرس گرمایی در گاوهای شیری

توصیه مان این است که اگر خودتان تجربه کافی را در تشخیص جنسیت جوجه ها ندارید حتما از متخصصین کمک بگیرید تا بتوانید در مرحله جوجه کشی عملکرد بهتر و موفقیت آمیز تری داشته باشید.

کارخانه خوراک دام و طیور مهرادان لوگو

شرکت خوراک دام و طیور مهرادان از سال 1390 توسط گروهی از کارشناسان و متخصصان تغذیه دام و طیور با هدف رشد و توسعه کیفی صنعت دامپروری و نزدیک شدن به استانداردهای بین المللی، آغاز به فعالیت نموده است. این شرکت رسالت خود را بر خدمت صادقانه، ارائه محصول با کیفیت و مقرون به صرفه، عملگرایی و نوآوری بنا نهاده است. تیم اجرایی، فنی و علمی این شرکت از فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تغذیه دام و طیور تشکیل شده است. شرکت خوراک دام و طیور مهرادان  در نظر دارد با تلاش مداوم و با بهره گیری از آخرین دستاوردهای علمی تحقیقاتی در جهت تولید محصولات استاندارد، سهم مهمی در اعتلای صنعت دام و طیور کشور داشته باشد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment
Call Now Buttonتماس با مهرادان