کارخانه خوراک دام و طیور مهرادان / مقالات طیور / تهویه مناسب برای فارم بوقلمون
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تهویه مناسب برای فارم بوقلمون

کم کم به روزهای گرم تابستان نزدیک می شویم. روزهایی که نه تنها ما بلکه حیوانات نیز از شدت گرما احساس ناخوشایندی دارند. همان طور که ما انسان ها در این فصل از سال احساس نیاز به یک سیستم خنک کننده و تهویه مناسب داریم، طیور نیز از این قاعده مستثنی نیستند. همان طور که می دانید طیور مانند ما انسان ها سیستم تعریق ندارند و به همین دلیل در روزهای گرم بدن خود را با نفس نفس زدن و تکان دادن بال ها خنک می کنند. گرما باعث بروز استرس گرمایی در بوقلمون می شود. اگر شما هم از کسانی هستید که فارم بوقلمون دارید و تصمیم دارید که تهویه مناسبی برای فارم تعبیه کنید، با ما در این مطلب همراه باشید تا به بررسی بیشتر تهویه مناسب فارم بوقلمون بپردازیم.

تهویه فارم بوقلمون

چرا برای فارم بوقلمون نیاز به تهویه داریم؟

یکی از مهم ترین نکات در مدیریت صحیح پرورش بوقلمون، علاوه بر استفاده از بهترین خوراک بوقلمون، استفاده از تهویه ای مناسب با تعداد طیور، ابعاد سالن و اختلاف دمای فضای داخل مرغداری با خارج از آن است. اگر فارم بوقلمون مجهز به تهویه مناسب نباشد یا تهویه قدرت کمی داشته باشد، رطوبت ایجاد شده در فارم باعث ایجاد گاز آمونیاک و خیس شدن بستر بوقلمون می شود. این امر در نهایت باعث بروز مشکلات تنفسی در طیور می شود. از سوی دیگر، اگر تویه بیش از حد باشد، باعث ایجاد گرد و خاک زیاد در سالن، سرد شدن هوای سالن و انواع بیماری های بوقلمون می شود.

از آنجایی که بوقلمون رشد سریعی دارد، نیاز به اکسیژن در فارم بوقلمون ضروری است. سیستم تهویه گاز آمونیاک و دی اکسید کربن را دفع می کند.

از مهم ترین مزایای استفاده از یک تهویه مناسب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اکسیژن مورد نیاز بوقلمون فراهم می شود؛
 • دمای بالا از فارم پرورش بوقلمون خارج می شود؛
 • گرد و خاک داخل سالن پرورش بوقلمون کاهش پیدا می کند؛
 • گازهای خطرناک تولید شده بر اثر گرما و رطوبت مانند گاز آمونیاک و گاز کربن دی اکسید کاهش می یابد؛
 • بیماری های مرتبط با عدم تهویه سالن پرورش بوقلمون (مانند عارضه های چشمی، تاول و …) را به حداقل می رسد.

تهویه مناسب فارم بوقلمون چه ویژگی هایی دارد؟

یک سیستم تهویه مناسب باید:

 • بستر طیور را خشک نگه دارد؛
 • هوای تازه و خنک برای فارم ایجاد کند؛
 • دمای هوا را به صورت مناسب و یکنواخت پخش کند؛
 • در یک نقطه از فارم کوران هوا ایجاد نکند.

انواع تهویه در سالن های پرورش بوقلمون

به طور کلی در فارم های پرورش بوقلمون دو نوع تهویه وجود دارد:

 • تهویه طبیعی (تهویه سنتی)
 • تهویه مصنوعی (تهویه مکانیکی)

در ادامه به بررسی هر یک از انواع این تهویه خواهیم پرداخت.

تهویه طبیعی در سالن پرورش بوقلمون

تهویه طبیعی که به تهویه سنتی نیز شناخته می شود، سیستمی است که شامل وجود جداره هایی در داخل سالن مرغداری است که تهویه سالن مرغداری از آن طریق انجام می شود. به این جداره ها پنجره هوادهی اینلت گفته می شود. باز و بسته کردن اینلت ها در زمان مناسب باعث جریان بهتر هوای داخل سالن پرورش بوقلمون می شود. برخی از پرورش دهندگان بوقلمون، در کنار اینلت ها از فن نیز استفاده می کنند تا تهویه بهتر صورت بگیرد. این فن ها در فصل تابستان می توانند به مه پاش مجهز شوند تا خنکی بیشتری برای بوقلمون ها فراهم کنند. در فصل سرد سال، مرغدار باید با کمتر باز کردن اینلت ها دمای داخل سالن را کنترل کند.

از مزایای این سیستم این است که تهویه بدون مصرف انرژی انجام می شود و به همین دلیل سرمایه اولیه کمی برای تهویه لازم است. علاوه بر این سیستم تهویه طبیعی هوای آلوده داخل فارم را به بیرون سوق می دهد.

اما مشکل این نوع تهویه آن است که تهویه در فصل سرد و فصل گرم از شرایط محیطی تاثیر می گیرد و کنترل دما در آن سخت تر است.

بیشتر بخوانید
سیستم ایمنی پرندگان

سیستم تهویه مکانیکی برای سالن پرورش بوقلمون

زمانی که تعداد بوقلمون های موجود در فارم زیاد باشد، تهویه طبیعی کفایت نمی کند و باید به صورت مهندسی شده محیط را کنترل و مدیریت کرد. سیستم های مصنوعی کنترل هوای محیط پرورش بوقلمون به سه دسته تقسیم می شود:

سیستم تهویه حداقلی

سیستم تهویه انتقالی

سیستم تهویه تونلی

در ادامه به معرفی هر یک از انواع این سیستم ها خواهیم پرداخت.

سیستم تهویه حداقلی

این سیستم تهویه مکانیکی بیشتر در آب و هوای سرد کاربرد دارد و برای بوقلمون های جوان به کار می رود. در این سیستم، به کمک فشار منفی یا سیستم مکنده، هوای داخل سالن از راه (هواکش ها) خارج می شود و به کمک کاهش فشار هوا در داخل مرغداری، هوای تازه به داخل سالن پرورش بوقلمون مکیده می شود. ارتفاع اینلت ها در این سیستم در حدود 30 سانتی متری زیر سقف سالن است. هوای سردی که از اینلت ها وارد می شود با هوای گرم بالای سالن ترکیب می شود و به این ترتیب دمایی متعادل در سالن ایجاد می شود.

سیستم تهویه انتقالی

تهویه انتقالی (Transitional ventilation) یا بینابینی با توجه به دمای بیرون فارم و همچنین سن طیور به کار می رود. این سیستم زمانی استفاده می شود که مرغداری نیاز به تهیه هوای بیشتری داشته باشد. عملکرد این سیستم شبیه به سیستم تهویه حداقلی است و تنها تفاوت آن استفاده بیشتر از هواکش ها است. در این سیستم هواکش ها هوای بیشتری را ا داخل سالن به بیرون منتقل می کنند. با وجود این که سرعت تبادل هوا در این سیستم بالاست، اما هوای بیرون به طور مستقیم از روی گله بوقلمون عبور نمی‌کند.

سیستم تهویه تونلی

 این سیستم تهویه که از سرعت بالای جریان هوا استفاده می کند، برای مناطق دارای آب و هوای گرم و بوقلمون های در حال رشد مناسب است، به خصوص اگر تعداد طیور موجود در سالن ها زیاد باشد. سرعت تبادل هوا در این سیستم حداکثر است و استفاده از هواکش ها به مدت 1 دقیق، هوای سالن را 5 تا 6 درجه سانتی گراد خنک می کند. این سیستم تهویه برای بوقلمون های با سن کمتر از 4 هفته توصیه نمی شود زیرا افت ناگهانی دما در مرغداری باعث ایجاد استرس در آن ها می شود.

.

استفاده از کولرهای آبی در فارم بوقلمون

به طور کلی، سیستم های تهویه و خنک کننده که باعث افزایش رطوبت هوای محیط شود، انتخاب مناسبی برای طیور فارم نیستند. کولر آبی اگرچه دما را خنک می کند، اما میزان رطوبت بالایی دارد. از طرفی وزش باد در این کولر نیز باید مناسب باشد تا برای نگهداری بوقلمون ها موثر واقع شود.

کولرهای سلولزی برای سالن های پرورش بوقلمون

در کولرهای سلولزی از صفحات سلولزی استفاده شده است. این کولرها در قسمتی از سالن مرغداری قرار می گیرند و دمای هوای محیط را تا 11 درجه سانتی گراد کاهش می دهند. این کولرها برای مناطق دارای آب و هوای گرم بسیار موثر است.

برای امتیازدهی کلیک کنید!
[امتیاز کل: ]
کارخانه خوراک دام و طیور مهرادان لوگو

شرکت خوراک دام و طیور مهرادان از سال 1390 توسط گروهی از کارشناسان و متخصصان تغذیه دام و طیور با هدف رشد و توسعه کیفی صنعت دامپروری و نزدیک شدن به استانداردهای بین المللی، آغاز به فعالیت نموده است. این شرکت رسالت خود را بر خدمت صادقانه، ارائه محصول با کیفیت و مقرون به صرفه، عملگرایی و نوآوری بنا نهاده است. تیم اجرایی، فنی و علمی این شرکت از فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تغذیه دام و طیور تشکیل شده است. شرکت خوراک دام و طیور مهرادان  در نظر دارد با تلاش مداوم و با بهره گیری از آخرین دستاوردهای علمی تحقیقاتی در جهت تولید محصولات استاندارد، سهم مهمی در اعتلای صنعت دام و طیور کشور داشته باشد.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

لوگو مهرادان
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 5 =

Call Now Buttonتماس با مهرادان