مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

آشنایی با نژاد گاو سیستانی

برای امتیازدهی کلیک کنید!
[کل: %امتیاز کل% میانگین: ]

نژاد گاو سیستانی قدیمی ترین و بهترین نژاد گاو گوشتی دنیا محسوب می شود. مدارک علمی و سنگ نگاره ها نشان می دهد که این نژاد از 5000 سال پیش در منطقه سیستان می زیسته است و از گوشت و شیر آن استفاده می شده است. علاوه بر این، مردم سیستان از این گاو برای سواری و خرمن کوبی نیز استفاده می کردند. در این مطلب تصمیم داریم تا به بررسی بیشتر این نژاد گوشتی بپردازیم.

گاو سیستانی ابلق

گاو سیستانی چند رنگ (ابلق)

ویژگی های ظاهری گاو سیستانی

گاو سیستانی نژادی نیمه وحشی است که به دلیل داشتن غبغب و کوهان ظاهری متفاوت با دیگر گاوها دارد. گاو سیستانی از نظر جثه بزرگترین گاو ایرانی محسوب می شود. هم جنس نر و هم جنس مادّه این گاو دارای کوهانی بزرگ هستند و به عنوان گاو گوشتی از آن ها استفاده می شود.

گاو سیستانی معمولاً به رنگ سیاه است اما رنگ های خاکستری، خرمایی و چند رنگ هم در این گاوها مشاهده می شود.

این نژاد اغلب شاخ ندارند اما در بعضی از آن ها شاخ های کوتاه مشاهده می شود. علاوه بر این، گاوهای سیستانی دارای غبغبی بلند و پرچین هستند که تا زیر گردن و تا پایین تر از قفسه سینه کشیده شده است. این غبغب ویژگی بارز این نژاد است.

ویژگی های وزنی گاو سیستانی

گاوهای سیستانی بزرگ ترین جثه را در میان گاوهای گوشتی ایرانی دارند. این گاوهای درشت جثه ایرانی، گوساله هایی به دنیا می آورند که وزن آن ها در طول روز 900 الی 1200 گرم افزایش می یابد. گوساله های نر بالغ به طور متوسط 400 کیلوگرم وزن دارند. از نظر بازدهی گوشتی این نژاد 73 درصد راندمان دارد.

گاو سیستانی اصیل

گاو سیاه رنگ سیستانی

ویژگی های اخلاقی گاو سیستانی چیست؟

این گاو بومی ایرانی ویژگی های اخلاقی زیر را دارد:

  • قدرت شنا دارد و می تواند در آب های سیستان حرکت کند.
  • این گاوها نیمه وحشی هستند و گاهی بی قرار و ناآرام می شوند.
  • در برابر سرما و تغییرات جوی مقاومت دارند.
  • به محیط جدید به راحتی عادت می کنند.
  • در برابر بیماری ها مقاوم هستند.

پرورش گاو سیستانی چگونه است؟

گوساله سیستانی زمانی که به دنیا می آید، مانند سایر نژادهای اصیل دام، نزد مادر خود قرار داده می شود. مادر با لیس زدن گوساله او را تمیز و خشک می کند.

همان طور که اشاره کردیم، وزن یکی از مهم ترین ویژگی های گاوهای سیستانی است. تعیین وزن گوساله باید در همان روز تولد و بعد از لیس زدن مادر و خشک شدن او انجام شود. وزن کردن گوساله باید مهارت انجام شود زیرا گاو سیستانی ریشه تقریباً وحشی دارد و به دلیل علاقه اش به نوزادش اجازه نزدیک شدن به گوساله را نمی دهد. در نتیجه پرورش دهندگان گاو سیستانی با ترفندهایی گاو مادر را سرگرم می کنند و در ساعت و زمان مقرری سریعاً گوساله را برای وزن گیری می برند.

به دلیل اصلاح نژادهای انجام شده در گاوهای نژاد خارجی، چنین رفتاری هرگز در آن ها مشاهده نمی شود. با اصلاح نژاد دام های داخلی نیز می توان خوی وحشی آن ها را اصلاح کرد. این خلق و خوی نژاد سیستانی نه تنها کار را برای پرورش دهنده دشوار می کند، بلکه به دلیل جدا شدن گوساله، گاو مادر دچار اضطراب شدیدی می شود که این امر تولید شیر را در او به شدت پایین می آورد.

دوشیدن شیر نیز در این نژاد دشوار است زیرا برای دوشیدن، گوساله حتماً باید نزد مادر باشد تا شیر اولیه را بخورد یا با سر زدن به پستان مادر، تولید شیر او را تحریک کند. این گاوها عادت دارند که شیر را فقط در اختیار نوزاد خود قرار بدهند. به همین دلیل دوشیدن شیر از آن ها با ماشین شیردوش هم دشوار است.

مزایای پرورش گاو سیستانی چیست؟

گاوهای بومی سیستانی برای پرورش مزایای اقتصادی بسیاری نسبت به گاوهای خارجی دارند که این مزایا عبارتند از:

  • گاوهای سیستانی نسبت به شرایط سخت محیطی و بی آبی مقاومت بالایی دارند.
  • توقع غذایی این گاوها کم است و با برگ و علوفه خشک به راحتی تغذیه می کنند.
  • رشد روزانه مناسبی دارند و در پرواربندی به وزن 400 کیلوگرم هم می رسند.
  • شرایط پرورش آن ها آسان است و در مکان های باز و بدون سایه بان به راحتی زندگی می کنند؛ اگرچه بهتر است که قسمت سرپوشیده ای را به این گاوها اختصاص دهید تا در فصل زمستان رفاه بیشتری داشته باشند.
بیشتر بخوانید
چگونه بهترین کنسانتره دامی را انتخاب کنم؟

 

 

کارخانه خوراک دام و طیور مهرادان لوگو

شرکت خوراک دام و طیور مهرادان از سال 1390 توسط گروهی از کارشناسان و متخصصان تغذیه دام و طیور با هدف رشد و توسعه کیفی صنعت دامپروری و نزدیک شدن به استانداردهای بین المللی، آغاز به فعالیت نموده است. این شرکت رسالت خود را بر خدمت صادقانه، ارائه محصول با کیفیت و مقرون به صرفه، عملگرایی و نوآوری بنا نهاده است. تیم اجرایی، فنی و علمی این شرکت از فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تغذیه دام و طیور تشکیل شده است. شرکت خوراک دام و طیور مهرادان در نظر دارد با تلاش مداوم و با بهره گیری از آخرین دستاوردهای علمی تحقیقاتی در جهت تولید محصولات استاندارد، سهم مهمی در اعتلای صنعت دام و طیور کشور داشته باشد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment
Call Now Buttonتماس با مهرادان